על היהודים האמריקאים לוותר על הלובן שלהם ולהילחם בגזענות

(יוסי דהאן)

מספר קטעים ממאמרו של הרב גיל שטיינלאוף, הקורא ליהודים האמריקאים לוותר על הלובן שלהם ולהילחם בגזענות:

גיל שטיינלאוף הוא הרב הראשי של בית הכנסת עדת ישראל בוושינגטון. המאמר שהתפרסם בעיתון "וושינגטון פוסט", מבוסס על דרשה שנשא הרב בראש השנה בבית הכנסת. כאן אפשר לקבל עצות בענייני גזע וצדק מענקי רוח דתיים ומנהיגי קהילה דוגמת הרבנים ליאור, גינזבורג, אליהו, מלמד מצגר וחבריהם.

"הקיץ, הייתה לי שיחה עם אישה צעירה על הזהות היהודית שלה. היא אמרה לי שהיא גדלה במשפחה שהייתה מאד מעורבת בבית הכנסת שלה. היא הלכה יום בשבוע לבית ספר יהודי. היא הייתה בישראל פעמים רבות. אולם היא מרגישה מנותקת מהיהדות שלה. היא פשוט לא רואה איך היהדות רלבנטית לחיים שלה. שאלתי אותה איזה נושא חשוב לה, כלפי מה היא חשה קשר עמוק. היא אמרה לי שהיא קוראת וחושבת המון על צדק גזעי, למשל על תנועת BlackLivesMatter, לאור מה שהתרחש בפרגוסון, צ'ארלסטון ומקרים רבים אחרים של אי צדק שהשחורים בארצות הברית הם הקורבנות שלהם. היא חשה שהיא צריכה להתמודד עם הגזענות…

אנחנו היהודים האמריקאים משגשגים, מגיעים לפסגות הפריבלגיה וכוח. כאשר הגזענות ואי הצדק מתגברים משנה לשנה, דור אחרי דור. אנחנו חייבים לשאול את עצמנו, כאמריקאים לבנים, איזה תפקיד יש לנו בקיומם של גזענות ואי צדק. כאשר אנחנו חלק מהציבור הלבן האמריקאי. אנחנו חייבים להתייחס לעצמנו כחלק מההבנייה החברתית של הלובן, למרות כל הפריבלגיות הלבנות שאמריקה העטירה עלינו, פריבלגיות שלא היו נחלתם של ההורים והסבים והסבתות שלנו. כשאנו מתחילים את השנה החדשה 5776 אנחנו חייבים ללמד את הילדים שלנו שאנחנו למעשה, לא לבנים אלא יהודים…

אני כותב על גזענות על זהות יהודית לא בגלל שאנחנו אנשים טובים, אני כותב על כך כיוון שאם נכיר שגזע הוא דבר מרכזי בזהות היהודית האמריקאית שלנו, אנחנו לא רק שנוכל לנצל את ההצלחה שלנו בחברה האמרקיאית למען מטרות טובות, אלא כיוון שאז גם נחזור להבין את המשמעות של מה זה להיות יהודי בעולם היום…"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ליכודניק

    לא צריך הרבה ציניות כדי לטעון שבאקלים בארה"ב, בפרט בחוגים הליברליים של צפון החוף המזרחי בהם מסתובבים היהודים, להיות אולטרא ליברלי ואנטי גזעי זה הכי פריבילגיה לבנה שיש.
    יש בארה"ב יהודים ליברליים. היות וזה מתאים גם לאינטרס החברתי שלהם כיהודים, קשה לומר אם הליברליות נובעת מהיהדות או מהאינטרס.
    מה שכן אפשר לומר: ההתבוללות שם אדירה. כניראה שקשה להבדיל בין יהדות ליברלית לליברליות סתם. ואם זה המצב, הרי שזה מתכון שלא אאמץ כאן.