על הקשר בין דם לנפט

(יוסי דהאן)

לייף וונאר (Leif Wenar), פילוסוף פוליטי אנגלי, מצטרף למסורת מבורכת עכשווית בכתיבה פילוסופית פוליטית המנסה לעשות שימוש בתובנות פילוסופיות על מנת להסביר סוגיות פוליטיות וכלכליות. וונר כתב ספר בשם ״Blood Oil״, בו הוא מנסה להסביר כיצד המבנה והסחר העולמי בנפט מהווים את אחד הגורמים המרכזיים לשימור משטרים אוטוריטריים והפצת טרור ומלחמה בעולם.

בעוד שבחלקים גדולים של העולם קיימת ירידה במשטרים אוטוריטריים ומלחמות ומתרחשים הליכי דמוקרטיזציה – לא כך במדינות עשירות בנפט. רווחי הנפט מאפשרים למדינות אוטוריטריות, לדעת וונאר, לדכא התנגדות וביקורת ומאפשרים להם לממן את החימוש של קבוצות מיליטנטיות. אחת הדוגמאות המרכזיות שלו היא מדינות המפרץ בעיקר ערב הסעודית.

שורש הבעיה לדעתו הוא הנוהג הקיים במשפט הבינלאומי הקובע ש"כוח יוצר זכות" – "might makes right". כל מי ששולט בנפט יכול למכור אותו בשוק העולמי, באופן שאינו תלוי בשאלה אם הנפט הושג באמצעות כוח. כך למשל, כאשר סדאם חוסיין תפס את השלטון בעיראק באמצעות הפיכה, העולם החל לקנות ממנו נפט. לאחר מכן, כאשר דאעש השתלט על מקורות הנפט בעיראק, העולם קנה מהם את הנפט. כך גם קרה במקרה של לוב של קדאפי והמורדים שהפילו אותו מהשלטון.

יוצא, לדעת וונאר, שכאשר אתה ממלא את מיכל הדלק של מכוניתך ייתכן שאתה מממן את האנשים הללו. כך גם כאשר אתה קונה בסופרמרקט מוצרים רבים הכוללים את הנפט כמרכיב. על פי החישוב של וונאר, משפחה אמריקאית שולחת בממוצע 275 דולר לשנה למשטרים אוטוריטריים. הפרקטיקה הזו שמאפשרת נפט דמים צריכה, לדעת וונר, לעבור שינוי דרמטי על מנת להפוך את העולם ליציב ודמוקרטי יותר.

לקריאה נוספת

bloodoil

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.