על עוורונם של מבקרי הקרן החדשה לישראל

(יוסי דהאן)

מאכזב. השבוע הצטרף אריה דרעי לנפתלי בנט, איילת שקד, זאב אלקין וציפי חוטובלי, חברי כנסת שהחליטו להחרים את ועידת "הארץ" לדמוקרטיה בשל העובדה שאחד מהגופים נותני החסות לכנס הוא הקרן החדשה לישראל. החשש להצטייר בעיני בוחריו חס וחלילה כשמאל, גרם לדרעי לא רק להתיישר עם בנט ושקד בעניין הפרישה מהכנס, אלא גם להצהיר שש"ס לא תשב בממשלת שמאל ולקבוע שאין פרטנר פלסטיני.

הקמפיין של ש"ס מתמקד באוכלוסיית "השקופים" – אלה המצויים בתחתית הסולם החברתי והכלכלי – חמשת העשירונים התחתונים ובעיקר המזרחים שביניהם. קמפיין ראוי, שלא מעט פעילים ופעילות מזרחים, כולל אני, הסכמנו לסייע לו גם בלי להיות מזוהים עם המפלגה.

יש לי ביקורת על הקרן החדשה לישראל, בין היתר על תת-הייצוג של קבוצות שונות במוסדות הניהול שלה, אבל קשה לחשוב על קיומם של ארגוני חברה אזרחית מזרחים הנאבקים מזה שנים למען "השקופים" ללא תמיכתה הכספית של הקרן. אני עדיין ממתין לאגורה הראשונה שיתרמו בעלי הון וקרנות ימניים למאבקים אלו.

מתוך רשימת המענקים של הקרן לארגונים מזרחים או כאלה הפועלים לעקרונות צדק המעמידים במרכזם, בין היתר, גם את האוכלוסייה המזרחית:

ארגון אחותי – למען נשים בישראל $116,000

נוער כהלכה (עמותה הנאבקת נגד הפליית תלמידים/ות מזרחים במגזר החרדי) $30,000

מרכז אדוה $71,750

מרכז אדוה – העוקץ $31,250

שיח חדש: הקשת המזרחית הדמוקרטית $68,000

האגודה הישראלית לצדק חלוקתי בע”מ $35,000

צעירים בירוחם $20,000

ממזרח שמש – המרכז למנהיגות יהודית באמצעות כי”ח $65,000 מענקי תורמים

קדמה – לשוויון בחינוך ובחברה בישראל $880,027.43

*גילוי נאות, אני מכהן כיושב ראש מרכז אדוה ונמנה על מייסדי אתר העוקץ, הנתמכים על ידי הקרן החדשה לישראל
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. קונים כדי לחנוק

  הקרן החדשה ישנה לא תורמת לגופים מזרחיים, היא קונה מידה מסוימת של שתיקה של ביקורת. הקרן החדשה קונה ארגונים מזרחיים.

  מילא, תמכרו, אבל תעלו להם את המחיר. הם קונים אותכם במחיר יותר מדיי זול, תעלו את המחיר.

  גם את העוקץ.

  כך גם מכניסים תריס בין מזרחים, יש אלה שהאשכנזים קנו אותם ואלה שלא קנו אותם. לגבי הראשונים המחיר שצריך לשלם הוא מיתון הביקורת ובמיוחד עיסוק מטריד בבעיות של ערבים בישראל כדי למנוע מהאוכלוסיה המזרחית הכללית להזדהות איתם.

  מדאיג

 2. ןירם קרן לעמו

  ואולי הבעיה הגדולה של כל האירגונים זו התמיכה של הקטן האשכנזית?

  קחו את הכסף אבל גם תקללו אותם.