פוליטיקה מעמדית והמירוץ לנשיאות בארה"ב

(אלדד לוי)

בספרו "הפרקריאט" טוען גיא סטנדינג שאחד השינויים המסוכנים ביותר שהתרחשו בחלוקה המעמדית מאז שנות ה-80 הוא שמעמד הפועלים הפסיק לזהות את עצמו כישות אחידה. הכלכלה הקפיטליסטית ששררה עד אז הציעה לפרולטריון בטחונות מסוימים תמורת כוח העבודה שלו: אבטלה נמוכה, יציבות תעסוקתית, שכר מחיה והטבות. המבנה הכלכלי הזה אפשר לפועלים להבין את מקומם ומעמדם בחברה לטוב ולרע. המבנה הזה אפשר לפועל וודאות בחייו גם במערכת מעמדית.

הגל הניאו-ליברלי פורר לחלוטין את תהליך הייצור הזה כשמפעלים וכספים בורחים למזרח ולדרום הגלובאלי. העובדים במתכונת החדשה נזרקים ממקומם הברור במערכת הייצור אל החרדה ואי הודאות שהן מנת חלקם של פנסיונרים עניים, מהגרי עבודה וצעירים משכילים שאינם מצליחים להשתכר. המעמד החדש וההטרוגני הזה, הפרקריאט, מונע בעצם מהאנשים שהכי ניזוקים מהכלכלי הניאו ליברלית להבין שהם לגמרי באותה סירה עם אנשים שנסיבות חייהם שונות לחלוטין מהם. עובדי תעשיית הרכב בדטרויט, פנסיונרים שנאלצים לנקות במקדונלדס, צעירים מובטלים עם שני תארים ומהגרים לא חוקיים ממכסיקו. כולם יחדיו באותה צרה, טוען סטנדינג. הם מרכיבים מעמד חדש של אי ודאות נוראית.

וכאן סטנדינג קולע לבעיה יפה כשהוא מצביע על כך שחוסר היכולת לזהות את שותפיך למאבק גורמת לבעלי ההון לשסות אותם בך ואותך בהם. "המהגרים גונבים לך את העבודה, הפנסיות מחסלות את מעמד הביניים, מדעי הרוח מרוקנות את קופת המדינה". זו העלייה של הכוחות הניאו-ליברליים הגזעניים והפופוליסטים של הימין.

וכך אני בוחר להבין את הדיכוטומיה של טרמפ נגד סנדרס. בין בעלי ההון שמשסים את ההמון המוכה על ידי אנשים כמוהו במהגרים לבין היכולת של מנהיגיים מעמדיים לנסח מחדש את מעמד הפועלים האמריקאי. לא כמו שהוא נראה בשנות ה-50. אלא כמו שהוא נראה היום, על כל המגוון שלו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.