"פרידה מעובדים" או חרם כלכלי על ישראל?

(יוסי דהאן)

נאמר שאתה בעלים של תאגיד בינלאומי גדול העומד לפטר מאות עובדים בישראל, אולם אתה מעוניין מאד להמנע מלומר שהסיבה היא "חרם כלכלי" על ישראל, כיצד היית מנסח זאת? מתי כוכבי מבעלי חברת ההיי טק לוג'יק העומדת לבצע פיטורים המוניים של 250 עובדים מתוך 600 עובדיה בישראל, ניסח זאת כך "גיבוש תכנית מעבר לוגי'ק למודל עסקי חדש וגיבוש תכנית פרידה מן העובדים". בעיתונות הבהירו ש"תכנית הפרידה מעובדים" נובעת "בשל הרגישות עם לקוחותיה שבמדינות המפרץ".

מתוך הידיעה של ענבל אורפז ב"דה מרקר"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  לוג׳יק היא חברה ישראלית ומתי כוכבי, הבעלים שלה, הוא ראש אמ״ן לשעבר. זה קצת טיפשי להגיד שהיא מחרימה את ישראל. יכול להיות שאחת מדינות המפרץ שהחברה לכאורה מספקת להן שירותים החליטה שכבר לא מתאים לה שישראלים יגיעו אליה (״שירותי התקנה״, כפי שכתוב בכתבה) בחשאי בשביל עבודות שגם גורמים אחרים יכולים לבצע. מצד שני, עצם זה שעד עכשיו שת״פ כלכלי-ביטחוני שכזה נערך בין ישראל לבין מדינות שאין לה אפילו קשרים דיפלומטיים איתן זה לא פחות מנס. לפני שאתם מנסים לרשום הישג לחרם על ישראל, תעצרו שנייה לחשוב מה זה אומר שאפילו החרם של מדינות ערב על ישראל גוסס וגווע.

 2. עודד

  המגיב הקודם ( עמית) עקף, לדעתי, את הבעייתיות הגדולה של הנוסח שבו השתמש אדון כוכבי. כיוון שהמגיב הוסיף ושיבח את 'שיתוף הפעולה הכלכלי-בטחוני' בין ישראל לבין מדינות אלה ואחרות – ממש 'נס', לדבריו – אני נוטה לחשוב שהמעקף הזה אינו מקרי. לדידי, (1) כל העסק הגדול הזה של 'שיתוף פעולה כלכלי-בטחוני' ( ישראלי או לא ישראלי) פסול, מוסרית, מא' ועד ת'.לצערי, גם התחום האפור/שחור הזה , בין תחומים רבים אחרים, אינו עומד על סדר יומה של שום מפלגה ( לרבות אלה הקוראות לעצמן 'שמאליות', 'חברתיות', 'מזרחיות' וכו' וכו'). (2) גם הנושא הקריטי של חרם ( על ישראל, או של ישראלים על גורמים אחרים) עולה בתגובתו של עמית בדרך מטושטשת וקצת מטשטשת;
  (3) כל זירת העסקים הגדולים ( בעולם ובישראל) ההולכת ומשתלטת על חיינו, מנהלת את ענייניה ורווחיה מאחורי הקלעים של ממשלות 'דמוקרטיות' ( המרכאות – הכרחיות כאן), נעזרת בלשון מצוחצחת כמו 'מודל עסקי חדש… פרידה מהעובדים' [ אכן, 'פרידה' כל כך נרגשת, משני הצדדים!…] – היא זירה אכזרית ( הביטוי השגור 'קפיטליזם חזירי' אינו מוגזם), ולצערי – שוב , לצערי – רוב רובו של הציבור הישראלי מקבל אותה כגזירת גורל או, לחלופין, כ'טוב בעולמות האפשריים'. בהתחשב בכל הנ"ל, תקוותנו (כמעט?) אבדה.

 3. עמית

  אני מודה שלא כל כך הבנתי את התגובה של עודד. האם אפשר הסבר מדוע ״כל העסק הגדול הזה של 'שיתוף פעולה כלכלי-בטחוני' ( ישראלי או לא ישראלי) פסול, מוסרית, מא' ועד ת'.״? למה בדיוק השת״פ הזה פסול מוסרית? לפי פירסומי עבר, לוגיק סיפקה לארצות המפרץ אמצעי הגנה מרחביים לאבטחת מתקני הנפט. האם אתה מוצא איזה שהוא פגם מוסרי בכך?

  אכן, שת״פ כלכלי-ביטחוני בין חברות ישראליות למדינות ערביות הוא לא פחות מנס בהתחשב בעוינות המוצהרת ובחרם הערבי ארוך השנים. וכן, זה איתות חשוב למי שחושב שחרם על ישראל מסוגל להיות כלי יעיל.

 4. ליכודניק

  עודד, לא הבנתי מה הטענה שלך לגבי "זירת העסקים הגדולים ".
  לוג'יק זו חברה פרטית, שמבצעת פרויקטים בחו"ל. אין לי שום סיבה להניח שהיא עושה משהו לא מוסרי "מאחורי הקלעים". אין עבודה- מפטרים עובדים. יש עבודה מלקוח שלא רוצה לעבוד עם ישראלים- מעבירים משרות לחו"ל. עסק גדול ועסק קטן, שניהם לא מוציאים כסף סתם.

  מי שבחר לעבוד שם בשכר של 15,000 לחודש ועבודה של רבע מהזמן בחו"ל (כך הם הציעו לי לפני מספר שנים), ידע זאת. הוא גם ידע שיש סיכוי שהחברה תיכשל ותיסגר, חלילה. מה בדיוק אתה אומר? שהוא היה צריך לחפש עבודה בסלקום או ברכבת ישראל?