צעדה למען החינוך הדו-לשוני ביפו

כשאמר מרטין לותר קינג ב-1963 "יש לי חלום", הוא המשיך ותיאר ילדים בני גזעים שונים משחקים יחד בחצר בית הספר.

הורים ותלמידים בישראל נאלצים לבחור להשתייך או לזרם החינוך היהודי או לזרם החינוך הערבי. המערכת מייצרת ומחזקת את ההפרדה. בכך, היא מחנכת דורות לחוסר יכולת ללמוד ולחיות יחד. זה המובן מאליו אותו יש לאתגר ולשנות.

בישראל 2016 יש שמונה בתי ספר בהם תלמידים ערבים ויהודים לומדים יחד, גדלים בשתי השפות, ורוחשים כבוד טבעי לחגים ולתרבויות השונות. כיוון שהמדינה מטפחת את ההפרדה בכל רמות החברה והמרחב, החברה האזרחית לקחה על עצמה את המשימה בדמות עמותה נפלאה בשם "יד ביד" ועמותות נוספות.

אצלנו ביפו, בספטמבר 2013, הצליחה קבוצת הורים להקים בעזרת "יד ביד" ובעזרת העירייה כיתת גן ראשונה, ציבורית, פתוחה ומתאימה לכולם. בשנה שלאחר מכן נפתחו שלוש כיתות. בספטמבר אשתקד נפתחו כבר ארבע כיתות גן ושתי כיתות א'.

הביקוש הגדול כופה על העירייה לערוך הגרלה (שאינה מיון!) בין תושבי יפו שמבקשים לשלוח את ילדיהם למסגרת משותפת. זוהי מסגרת שלא היתה כדוגמתה בתולדות יפו-תל אביב – מסגרת שנותנת מקום שווה לכל הילדים, לשתי השפות, ולמגוון הזהויות, הדתות והתרבויות.

ביום שישי ה-11 במרץ, בשעה 12:00 נצעד מרחבת תיאטרון הבימה אל כיכר רבין בדרישה שתל אביב תחבק אותנו ותתמוך בקהילה שלנו. ליפו מגיע יותר! אחרי שנים של הזנחה, מגיע לילדיה חינוך שרואה קדימה.

זה מגיע לכולנו.

מרב, אום מאיה ואורי, יאפא 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.