קטטות כלכלנים: קלינטון נגד סנדרס

(יוסי דהאן)

פול קרוגמן, הכלכלן בעל הטור המשפיע ב"ניו יורק טיימס", ממשיך במסע הדה לגיטימציה של מסע הבחירות של המועמד הדמוקרטי ברני סנדרס. בטורו האחרון "גוונים של וודו", קרוגמן מצטט גילוי דעת של ארבעה כלכלנים בכירים ששירתו במועצה הכלכלית המייעצת של הנשיאים קלינטון ואובמה: אלן קרוגר, כריסטינה רומר, אאוסטן גולסבי ולאורה ד'אנדראה טייסון. בגילוי הדעת תוקפים הארבעה את תכניתו הכלכלית של סנדרס, שכתב פרופסור אחר לכלכלה, ג'ראלד פרידמן. הם מאשימים את פרידמן על כך שתכניתו הכלכלית כוללת טענות קיצוניות שאינן מגובות בעובדות, טענות הפוגעות באמון של אג'נדה כלכלית פרוגרסיבית. קרוגמן בעקבותיהם טוען שהתכנית הכלכלית של סנדרס מבוססת על וודו ופנטזיה.

ג'יימס גאלברייט, פרופסור לכלכלה מאוניברסיטת טקסס, ששירת כיושב ראש הוועדה הכלכלית המייעצת לקונגרס, מאשים את קרוגמן ואת ארבעת הכלכלנים הדמוקרטים האחרים בחוסר יושר וניהול מסע הכפשה אקדמי של קולגה שלהם (ג'ראלד פרידמן) על מנת לזכות בנקודות אצל הילרי קלינטון.

הבעיה עם ההכפשות הללו, טוען גאלברייט, היא שאף אחד מהכלכלנים המכפישים את התכנית הכלכלית של סנדרס לא ביצעו שום ניתוח כלכלי או מחקר המוכיחים שהתכנית של פרידמן מופרכת. לטענות שלהן אין שום ראיה אמפירית.

מה שהתכנית של פרידמן מראה, טוען גאלברייט, הוא שתחת הנחות קונבציונאליות, השפעת התכנית הכלכלית של סנדרס הן סבירות. בתכנית כלכלית רחבת היקף ומשמעותית כמו זו של סנדרס הכוללת ביטוח בריאות ממלכתי לכל, העלאת שכר מינימום ל-15 דולר, השוואת שכר בין גברים לנשים והשקעה גדולה בתשתיות, יש לצפות להשפעות כלכליות משמעותיות בגודל הצמיחה הכלכלית.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.