רגב משתמשת בשיח משחרר כדי להצדיק דיכוי

(יוסי לוס)

הבעיה הקריטית ביותר בעמדה של מירי רגב היא המניפולציה שהיא עושה בשיח משחרר (השיח המזרחי) כדי להצדיק פרקטיקה דכאנית בשם הלאום. זה טריק חדש שהימין עלה עליו לאחרונה. היא לא היחידה והיא לא הראשונה שעושה זאת.

אחי ואחיותי המזרחים שמתרגשים ממנה אומרים: אבל היא אומרת שהיא תתמוך גם בתרבות חרדית וערבית. ברור שהיא תתמוך בתרבות ערבית. איזו תרבות ערבית? של ערבים ציונים. אני לא ציוני ואני לא אנטי-ציוני ואני לא פוסט-ציוני. לא מוצא את עצמי באף אחת מההגדרות הללו. אני חושב שלאומיות יהודית היא דבר קיים וחשוב ואי אפשר להתעלם ממנו ולא כדאי להתעלם ממנו ויהיה מופרך להתיימר להיות ״מעבר לו״. אבל מה שהייתי רוצה לראות הוא לאומיות יהודית שתופסת את עצמה כחלק מהמרחב שבו אנו חיים בפועל, לאומיות יהודית שלוקחת ברצינות את ההיסטוריה הדתית ואת המגוון היהודי ולא מנסה למחוק אותו.

אבל הציונות כפי שהיא התהוותה בתקופתנו הפכה להיות אידיאולוגיה דכאנית שמכוונת נגד ערבים ונגד מזרחים. הציונות הפכה לאידיאולוגיה שגם מדכאת את ההיסטוריה היהודית לכלל נרטיב, שכל כולו מוביל לגאולה בדמות המדינה הציונית ותו לא. לכן בנט מדבר על פוגרומים בארצות ערב והאסלאם. זה הדבר היחיד החשוב. כי המטרה היא להצדיק את המדינה כפי שהיא היום. כאשר רגב תובעת נאמנות למדינה הציונית (יהודית עאלק דמוקרטית), היא קובעת קריטריון חדש שמוציא מהתחום כמעט את כל האזרחים הערבים (שלא לדבר על כל שאר הנתינים הערבים חסרי האזרחות; כשניים וחצי מיליון בני אדם בסך הכל). היא משתמשת בשיח משחרר כדי להצדיק דיכוי. לא מרגש אותי בכלל.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.