רמי לוי: ״אין צורך בוועד עובדים, אני הוועד״

(יוסי דהאן)

אני עוקב אחר מה שמתרחש בין 180 עובדי "ביכורי השקמה" לבין האיש שרכש לאחרונה את החברה, רמי לוי. מדליק משואת יום העצמאות, גיבור המאבק ביוקר המחיה "עוף בשקל". האיש המתנגד באופן נחרץ להעלאת שכר מינימום כיוון שלטענתו "הכסף יילך לבזבוזים". בימים אלו הוא עסוק בהפרת כמעט כל חוק עבודה אפשרי, בין היתר, הפרת זכותם החוקתית של העובדים לזכות התארגנות באמצעות איומים עליהם, הפרת זכות השביתה – ״מי שישבות יילך הביתה" הוא אומר לעובדים מול המצלמה, והעסקת עובדי קבלן בניגוד לחוק במקום העובדים השובתים. "אין צורך בוועד, אני הוועד של העובדים", נוהג להצהיר לוי. על מנת למנוע את התאגדות העובדים "ביכורי שקמה" מתכוון לוי לסגור את החברה ולקלוט חלק מהם בחברה נטולת הההתאגדות שלו.

בכתבה מעולה בערוץ 10, אבי עמית מתעד הערב את מאבקם ההירואי וחסר הפחד של העובדים, מאבק שמובילים נורית אמיתי רחמים ואייל מלול הנתונים לאיומיהם של רמי לוי ושליחיו. עמית מציג בכתבה נתונים המספרים על העושק של העובדים על ידי הגיבור העממי, עושק, שכפי שמבטא זאת אייל מלול, "המחירים הזולים שאתם משלמים עבור מעדן ׳דני׳ נלקחים מהכיסים של העובדים".

על פי נתוני הדו"חות הכספיים של הרשת שמציג עמית, בשנת 2014 הרשת של רמי לוי הייתה הרווחיות ביותר מבין כל רשתות המזון: הרווח של רשת רמי לוי בשנת 2014 היה 93 מיליון שקלים, מתוך זה לקח לעצמו רמי לוי דיבידנד של 38 מיליון שקלים, והוא ורעייתו משכו לעצמם שכר של 4 מיליון שקל – סכום כולל של יותר מפי 800 משכרו הממוצע של עובד ברשת. שכרם של עובדי רשת רמי לוי הוא 4,300 שקלים לחודש, השכר הנמוך ביותר לעובד מבין כל רשתות המזון. עובד בשופרסל, למשל, ירוויח שכר ממוצע של 6,500 שקלים לחודש. לרמי לוי היושב באולפן אין מה להשיב לכל הטענות הללו, מלבד להכחיש בטפשות וללא בושה את מה שלפני רגע ראו הצופים על המסך. המשפט היחידי שעליו הוא חוזר שוב ושוב, הוא "אני מעסיק 6,000 עובדים", נעלב שהעובדים המועסקים על ידו לא מודים לו יום יום על כך שהוא מנצל ועושק אותם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.