רפורמות בחינוך האמריקאי נעשות בלי שיתוף הקהילה

(יוסי דהאן)
 
דיאן רביץ', מומחית למדיניות חינוך בארצות הברית, ואחת הכותבות הטובות ביותר על הנושא, סוקרת שני ספרים מעניינים העוסקים ברפורמות החינוך של ג'ורג' בוש וברק אובמה. אלו רפורמות שהעמידו במרכזן ריבוי מבחנים סטנדרטיים, שעל בסיסם מדורגים תלמידים, מפוטרים מורים ומנהלים ונסגרים בתי ספר, והפרטה של בתי ספר ציבוריים והפיכתם לבתי ספר בזיכיון (charter schools), בתי ספר במימון ציבורי המנוהלים על ידי גופים פרטיים. אחד המממנים של רפורמה כזו בעיר ניוארק בניו ג'רזי, היה מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, שראה כיצד מאה מיליון דולר שהוא תרם למהפכה ברוח הרפורמות הללו יורדים לטמיון.
 
רביץ' כותבת שדרך טובה להמחיש את ההיגיון העומד מאחרי הרפורמות הללו, הוא סיפורו של דוקטור סוס, ירטל הצב (או בעברית ״המלך צב-צב״). המלך צב-צב, כפה על כל הצבים שבממלכתו לשכב אחד על השני ולהפוך למגדל שממנו הוא יוכל לצפות בממלכתו. ממרום הערימה הממלכה נראתה ענקית ומרהיבה, אולם כל מה שחשו הצבים בתחתית הערימה היה תסכול וכאב. כאשר הערימה התמוטטה, כתוצאה מגיהוק של אחד הצבים, המלך צב-צב בא על עונשו ונחת על הקרקע. זה כנראה, כותבת רביץ', יהיה גורלם של פוליטיקאים, כלכלנים ואנשי עסקים שהחליטו לבצע מרחוק רפורמות בבתי הספר שהם אינם מכירים, ללא התייעצות עם המחנכים, ההורים והתלמידים בקהילה.
 
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.