שהבן שלך ייילך להיות פחח - "תמונת מצב חברתית" של מרכז אדוה ל-2014

(יוסי דהאן)

אתמול פורסמה תמונת מצב חברתית של מרכז אדוה לשנת 2014, המסמך כולל לא מעט נתונים חשובים ומדכאים. כמה נתונים מעניינים במיוחד מתייחסים לחינוך המקצועי:

נתון אחד מתייחס למסיימי תיכון בשנת 2005 שהחלו ללמוד באוניברסיטאות על שנת 2013. שיעור מסיימי המסלולים העיוניים שהחלו ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה הוא 43.8% בעוד ששיעור מסיימי בתי הספר המקצועיים הוא רק 31.2%. על פי מחקר של בנק ישראל מסיימי תיכון מקצועי משתכרים פחות ממסיימי תיכון עיוני. הטענות של סטף ורטהיימר ומומחי חינוך דוגמת פרופ' יזהר אופלטקה אודות אינסטלטורים מהמאיון העליון ואקדמאיים מובטלים הן אגדות ילדים. נתון חדש ומעניין בתמונת המצב החברתית מתייחס למיקומם של בתי הספר המקצועיים, בתי הספר הללו לא נמצאים בשכונות ובערים שבהן מתגוררים של כל אלה הנאבקים למען הרחבתו של החינוך המקצועי, לא חס וחלילה עבור ילדיהם, אלא עבור ילדיהם של אחרים.

על פי בדיקה שערך מרכז אדוה אודות מיקומם של בתי הספר של שתי רשתות החינוך המקצועי הגדולות בישראל, אורט ועמל, העלתה כי מתוך 159 בתי ספר של שתי הרשתות הללו, 113 (71% מסך הכל) היו ממוקמים ביישובים בעלי דירוג חברתי-כלכלי נמוך: 35 ביישובים ערביים, 43 בעיירות פיתוח ו-35 נוספים ביישובים אחרים המדורגים באשכולות החברתיים-כלכליים הנמוכים, 1 עד 5. במרבית היישובים המבוססים, במידה ויש בתי ספר מקצועיים הם ממוקמים בדרך כלל בשכונות "הדרומיות". (לפירוט מלא, ראו עמוד 46 במסמך)

למסמך המלא של מרכז אדוה

טראומת החינוך המקצועי

הגיהנום תמיד חיכה בשקט

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.