שנאת האחר ושנאת העצמי: על שני המחנות הסובלים מאלרגיה למזרחים

(יוסי דהאן)

שני מחנות שונים החליטו שעל יוסי יונה חל דין רודף. המחנה האחד הוא מחנה הבית היהודי שמינה את הפוליטיקאי המתחיל ינון מגל לאחראי לפרויקט ההכפשה וההסתה נגד יוסי יונה, וזאת בשל הערות ביקורתיות על הציונות שהשמיע יוסי יונה בעבר. זו הייתה אחת ממטרות מופע האימים של העיתונאי והעורך לשעבר מגל ביום חמישי האחרון בתכנית הרדיו של רינו צרור, שנועדה לזרוע פחד וטרור בקרב עיתונאים וליצור דה לגיטימציה של יריבים פוליטיים כמו יוסי יונה, אותו הפכו מגל וחבריו לחבר בחמאס.

ההערות הביקורתיות שהשמיע יוסי יונה בעבר אכן אינן מתיישבות עם גירסת הציונות הלאומנית הפאשיסטית שבה אוחזים מגל, בנט, אורי אריאל, איילת שקד ואביחי בוארון. ציונות של עושק וניצול, הקוראת בין היתר להסיר את את כיפת הסלע מהר הבית, מעודדת ביצוע פשעי מלחמה, גוזלת את כבשת הרש, מוכרת דיור ציבורי למקורבים, ומתכננת לחסל את העבודה המאורגת.

המחנה האחר, המפתיע יותר, שהחיל דין רודף על יוסי יונה, כולל מספר קטן של פעילים מזרחים הרואים במזרחים כיוסי יונה, יפעת ביטון ואחרים – שהקדישו שנים לא מעטות מחייהם לקידום צדק חברתי ונאבקו נגד דיכוי מזרחים בארגונים שונים בחברה האזרחית, והחליטו להיכנס לשדה הפוליטי ולפעול במפלגות שאינן מזרחיות אקסקלוסיביות כש"ס – משת"פים החוברים לאויבי ומדכאי המזרחים. גזענים המשתפים פעולה עם אויבי המזרחים לדורותיהם.

יש קווי דמיון לא מעטים בין שני המחנות הללו המיישמים פוליטיקה של שנאה, טהרנים אידאולוגיים שאינם סובלים עמימות וסטייה מן השורה, העסוקים בדה-לגיטימציה מוחלטת של יריבים פוליטיים ורדיפה עד חורמה את מי שהם תופסים ככופרים – "אנטי ציונים", "משתכנזים" ו"אינטלקטואלים" שאין להם מחילה. שני המחנות סובלים מאלרגיה למזרחים. אצל האחד היא מופיעה כשנאת האחר ואצל השני כשנאת העצמי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אווה חדד

  היואיל כבודו המכובד עד מאוד לתת קישורים למזרחים המבקרים את יוסי. על הגזענים האשכנזים, אנו כבר מימלא יודעים…
  תודה.

 2. עודד

  התואיל/יואיל הטוקבקיסט (ית) החותם (חותמת) בשם אווה חדד – לגלות ולהסביר, סוף סוף, מה (ומי) מניע אותה/ה לשלוח כל כך הרבה תגובות , בלי הפסקה – תגובות המעידות על חוסר הבנה של ממש (וחוסר רצון להבין)?

 3. אווה חדד

  מה בדיוק הביא לך את הסעיף, ואת הג'ננה? מה זה עניינך בכלל עודד הנודד. האם זה מן האפשר שעודד האנונימי נמנה על הגזענים האשכנזים המבקרים את יוסי?
  שתה נא מים קרים וירווח לך