שר השיכון ו״נציג השקופים״ משתפים פעולה בהחלשת הפריפריה

(יוסי דהאן)

נדמה שהפרויקט המרכזי של שר השיכון יואב גלנט היא להחליש ככל האפשר את יישובי הפריפריה. תחילה הוא יזם החלטת ממשלה להקמת חמישה יישובים חדשים בנגב. המדובר ביישובים נפרדים, המצריכים השקעת משאבים על חשבון הזרמת משאבים לחיזוק היישובים הקיימים; יישובים שאמורים להיות אטרקטיביים לאוכלוסייה מהמעמד הבינוני גבוה שאולי תגיע מהמרכז, או לאוכלוסייה חזקה שתעזוב את היישובים הקיימים ותחליש אותם עוד יותר. צעד כזה מעביר מסר לאוכלוסייה הותיקה: שהיא נחותה, שאין טעם להשקיע בה, ושהדרך היחידה לפתח את האזור היא לייבא אוכלוסייה חדשה, ״איכותית״ יותר שתתגורר ותחיה ביישובים נפרדים.

אתמול אישרה הממשלה יוזמה נוספת של גלנט להחלשת הפריפריה: הרחבה של יישובים כפריים, קיבוצים ומושבים למען "ביסוס והעצמת ההתיישבות בנגב ובגליל … וביסוס האחיזה בחבלי ארץ אלה". שוב, אוכלוסיית היעד של תכניות אלו היא בני הקיבוצים והמושבים ואוכלוסייה חזקה מן היישובים הקיימים.

ליוזמה הזו נמצא לגלנט גם שותף, כפי שכותב יפה נמרוד בוסו היום ב"דה מרקר":

"הדבר המשעשע הוא ששותפו של גלנט למהלך הוא לא אחר מהשר אריה דרעי — שכבר הכתיר עצמו כנציגם של "השקופים". מה לו ולהרחבת הקיבוצים והמושבים בשכונות חדשות? הוא הרי אמור לייצג את כל אלה שלא מתעתדים להגר אליהן; את התושבים שייוותרו מאחור בשדרות ובמגדל העמק, ללא סבסוד ממשלתי לחידוש התשתיות המשרתות אותם; את הישראלים שגם אם יגישו מועמדות לרכישת מגרש — יש סיכוי טוב שיידחו על ידי ועדת הקבלה. כל אלה אינם קיימים בהחלטת הממשלה שאושרה אתמול. הם אינם שותפים ל"שיקולים הביטחוניים והציוניים" שבשמם אושרה ההחלטה פה אחד".

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.