שתי נקודות בעניין המאבק על מתווה הגז

(יוסי דהאן)

1. צודק מי שטוען שבמאבק על הגז נעלם כמעט לחלוטין מהדיון הציבורי נושא ההשלכות הסביבתיות המזיקות של הפקת הגז הטבעי. ואני לא מתכוון רק לעניין העקרוני, שמדינות העולם מנסות להגיע להסכמה לגביו בפריז, הפחתת גזי החממה ופיתוח אלטרנטיבות פחות מזהמות מגז להפקת אנרגיה, אלא להפקת אנרגיית גז בתנאים בטוחים לסביבה ולבני אדם. חברות הגז פועלות בישראל במשטר נעדר רגולציה לחלוטין ועניין ההשפעות של הפקת הגז על הסביבה נותר בידי החברות הגז. מתווה הגז מתעלם לחלוטין מתרחיש של תקלה או דליפה בים, שהשאלה היא מתי – ולא אם – תתרחש. תקלות שעלולות להמיט אסון כלכלי־סביבתי בהיקף של מיליארדים על המשק הישראלי. ההזנחה של ההשלכות הסביבתיות של הפקת הגז והטלת חובה על חברות הגז להיערך להן, אינה מקרית, כיוון שמי שהופקד על עניין זה אינו המשרד להגנת הסביבה אלא משרד האנרגיה, הלוביסט הנלהב ביותר של חברות הגז.

2. ושוב כיצד כספי הפנסיה שלנו הפכו לבני ערובה של הטייקונים. איתן אבריאל מתאר תרחיש, שבהתבסס על ניסיון העבר, קיימת סבירות גבוהה מאד שהוא יתרחש. כיצד אנחנו וכספי הפנסיה שלנו נהפוך לבני ערובה של תשובה ונובל אנרג'י:

"אחת התוכניות של יצחק תשובה בחברת דלק ,השותפה למונופול הגז יחד עם נובל האמריקאית, היא למכור את מאגרי הגז לגופים המוסדיים – כלומר לפנסיות של הציבור. את זה הוא יעשה באמצעות הנפקה ומכירה של ניירות ערך המייצגים את ההכנסות מפרוייקט תמר, ובעתיד אולי גם אלה מלווייתן…. כשהנפקה ומכירה כזו תושלם, ייסגר בישראל מעגל מעניין מאוד, שמדגים את אחת השיטות שבהן טייקונים עובדים מול המדינה. המעגל נראה כך: 1. למדינה ולציבור היה גז באדמה שקיומו נחשד, אך לא הוכח. 2. המדינה נתנה לטייקונים זיכיון חיפושים. במקרה שלנו, הוא ניתן בחינם. 3. מרגע שהגז נמצא, הוא הועבר לבעלות של הטייקון שמצא אותו, שמצדו מחויב לתת חלק משמעותי מהתמורה הנמכרת למדינה (30%? 60%? לא ברור. יש מדינות נאורות כמו הולנד ונורווגיה שלוקחות גם 80%.). 4. מוכרים את הפרויקט לפנסיות של הציבור, לוקחים את הכסף במזומן, והולכים הביתה…ברגע שהחוזים והתזרים מהגז יימכרו לפנסיות של הציבור, המונופול יבטיח שאיש בממשלה לא יעז יותר לגעת במחירים, במיסוי או ברווחים של המונופול – כי הרי אלה (או חלקם הגדול) כבר "של הציבור". אף פוליטיקאי או פקיד בכיר לא יעז לגעת במחירים או במיסוי של המונופול באופן שישפיעו לרעה על ניירות ערך שנמצאים בכמויות גדולות בתיקי ההשקעות של כל חוסך בישראל. בינגו."

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.