תפקיד מערכת החינוך אינו להכשיר ילדים לסטף ורטהיימר

(יוסי דהאן)

פוסט מעניין בבלוג של ד"ר נחום בלס על חינוך: בלוג של חוקר ותיק של מערכת החינוך הישראלית שאפשר למצוא בו ניתוחים מעניינים, גם אם לא תמיד אני מסכים להם. בפוסט האחרון שלו בלס מפריך את הטענה הוותיקה והמצוטטת של כלכלן חינוך אחר, פרופ' דן בן דוד הטוען לקשר בין רמת הפריון בישראל להישגיהם של תלמידי ישראל במבחנים הבינלאומיים, הישגים המציבים אותם בסביבת הממוצע של כלל המדינות המשתתפות במבחנים או אף מתחתיו. המסקנה של בלס:

"כאשר מתייחסים לישראל, קרוב לוודאי שכיום לא עצלות, הישגים לימודיים נמוכים והיעדר השכלה פורמאלית (ההון האנושי), הם הגורמים בעלי המשקל המכריע לפריון הנמוך כי אם דווקא מיעוט ההשקעות, ההסדרים המוסדיים, והמדיניות הכלכלית והחברתית הנהוגה בישראל, הם הגורמים שהשפיעו חזק יותר על פריון העבודה".

בכל הדיון הזה צריך לזכור שתפקידה המרכזי של מערכת חינוך בחברה דמוקרטית היא לא להגשים את חזונו של סטף ורטהיימר להכשיר ילדים להפוך לבוגרים בעלי פריון עבודה גבוה שישתלבו בתעשייה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דפנה

    מדויק. ותודה על התזכורת בקטע האחרון של הטקסט.