״העלייה הכי טובה שהיתה לנו״ לא שותקת יותר

(גרמן רייטרמן)

אחרי שעיתונאי פרובוקטור "נאור" (גדעון לוי) מדד לנו את אחוזי הפשע והאלכוהול בדם בנסיונו האומלל להילחם בגזענות עם גזענות מסוג אחר, הגיע תורו של וונאבי קומיקאי וקופירייטר סוג ז' ללעוג ולצחקק על השפה שלנו ועל המבטא שלנו. שוב.

כי ככה זה, אנחנו הרוסים טרף קל. בכל נושא, בכל תחום, בכל מאבק ושיח זה נורא קל למצוא את שק האיגרוף שמטפחים כאן כל כך. וזה לא משנה שחלקנו באנו מרוסיה וחלקנו מאוקראינה או אזרביידז'ן או ליטא. הרי כולנו רוסים.

מה שבאמת מעציב ומזעזע בפרשת הפרסומת של ״מכבי שירותי בריאות״ (שהוסרה בינתיים) זו העובדה שמישהו כתב תסריט לדבר הבזוי הזה, והוא עבר צילום ובימוי, עריכה ואפילו פוסט פרודקשן. באף אחת מהתחנות הנ"ל לאף אדם לא נדלקה נורה אדומה שמשהו לא תקין ולא טוב קורה כאן.

האם זה אומר משהו גם על הצרכן? האם זוהי התוצאה הישירה של מדיניות הפרד ומשול ויצירת פילוג? כי הגזענות מוכרת? אין לדעת. זה פשוט לעג למצב אמיתי לחלוטין, שרבים מהורינו חווים על בשרם על בסיס יומיומי. אני רק חושב על אמי שמקבלת יחס כזה כשהיא מתקשרת למוקד שירות לקוחות כלשהו ומשום מה לא כזה בא לי לצחוק, אלא יותר להשיג להביור.

אולי תניחו כבר ל"בדיחות" האלה שספגנו מספיק בסוף שנות ה-90 ותחילת האלפיים? זה פשוט פאתטי ועלוב. שתקנו די ומשמח שעכשיו יש לנו קול. המקרה הזה הוא לא עיקר הבעיה. הוא אחד מני רבים שאנו כציבור חווים יום יום. וכדברי הפעילה החברתית לנה רוסובסקי: "העלייה הכי טובה שהיתה לנו?" שמישהו יספר לי עוד על זה.

גרמן רייטרמן הוא זמר, משורר הגירה ומלחין, בוגר מכללת "מיוזיק" ליצירה והפקה מוזיקלית במסלול סינגר-סונגרייטר. עובד בימים אלה על אלבומו השני שיראה אור לקראת אוקטובר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אסף

  אוף, תקליל. אז הסתלבטו על המבטא שלכם, מה קרה? כל יום וכל היום מסתלבטים על מבטא של ערבים, מרוקאים, עיראקים ומי לא. הומור, שמעת על זה?

 2. ג. אביבי

  גרמן רייטרמן צודק. הוא מראה לכולנו – ובעיקר למזרחים – תחת איזו מתקפת גזענות אנו נמצאים.
  מי שכועס על גרמן – בטענה שהמזרחים התרגלו לירידות עליהם ומחשיבים זאת להומור בריא – פשוט הפנים את ההווי התקשורתי הגזעני המחדיר יומיום מסרים אנטי-מזרחים באמצעות "הומור בריא".
  המזרחים כולם התרגלו ל"בדיחות" ול"מערכונים" הגזעניים הנפוצים לעייפה באמצעי התקשורת. אלה מספרים לנו על טיפשותם של הכורדים, קמצנותם של התימנים, מופרעותם של המרוקאים, עצבנותם של העיראקים ועל גיחוכם בכלל של כל המזרחים. ל"הומור" הזה יש תפקיד מוגדר: העמקת הדימוי השלילי והנחות של המזרחי בציבור הישראלי כולו כולל המזרחים. זהו חלק מארסנל האמצעים הפסיכולוגיים, בו משתמשת האליטה האשכנזית הוותיקה של ישראל, להנצחת הפערים האתניים לטובת המשך שליטתה.
  טוב שיש בין המהגרים הרוסים/סלאביים (שלא מעט אשכנזים ותיקים מתייראים מיכולותיהם ומתחרות הוגנת איתם) מי שעוד לא התרגלו לשטיפת המוח הנפשעת הזאת.