ביטחון לאומי: של מי? מחשבות על חוק המישוש

(יעל משעלי)

בביקור האחרון שלי בניו יורק גיליתי ששדות תעופה אמריקאיים מתפארים במכשיר סריקה חדשני למטרות בידוק ביטחוני. המכשיר הזה מאפשר למי שיושב בחדר הבקרה לקבל סקירה מדוקדקת של קווי המתאר של כל גוף שעובר תחתיו, עד כדי מיפוי פורנוגרפי של האיברים. מעט אחרי שהתחילו להשתמש בו הוגשו עשרות תלונות נגד אותם גורמים בטחוניים שנהגו לשבת בחדר הבקרה ולגעת בעצמם, תוך כדי מחשבה עמוקה על בטחון והגנה.

המכשיר הזה (כמו כל מכשיר נשק) יכול לשמש כמטאפורה למה שקורה כאן עכשיו – הוא מתיימר לשמור עלינו בטוחות מאיום מדומיין, באמצעות חשיפה שלנו לאיום ממשי.

אז למען בטחוננו התשוש עד יאוש, אושר השבוע 'חוק המישוש'. חוק שמאפשר לשוטרים למשש אותנו גם ללא עילה של חשד סביר, בחסות המצב הביטחוני השביר; וזאת לאחר שרק אתמול הוגש כתב אישום נגד שוטר שתקף אשה, כדי לוודא כמובן שהיא לא מחביאה סכינים בתוך החזיה. ולמה שלא נאמין שבטחוננו ישופר אם שוטרים יקבלו עוד כוח וסמכויות, רק כי בשנים האחרונות הוגשו נגדם מספר לא ישוער של תלונות בגין ניצול סמכות, תקיפות והטרדות?

ואני תוהה: מה הדבר הבא? הולכים לפתוח את אלנבי 40 כמקלט נגד טילים?

כבר שבועות שאני מרגישה כלואה בסרט פוסט-אנושי שלא עבר עריכה – אותה מערכת שמאפשרת לרוצח לשוב לזירת הפשע ולהכות בשנית ללא הפרעה, היא אותה מערכת שמעודדת אזרחים לשאת נשק ולקחת את החוק לידיהם; אותה אחת שהופכת את גבולות הגוף של חלקנו להפקר.

מי שעדיין מאמין שאין קשר בין הזכות לבזות גופים כהים, לבין הזכות לדקור גופים קווירים והזכות לממש ולחדור לגופים של נשים, לא קולט שהמסר המערכתי הוא ברור וחד-משמעי – הגופים של חלקנו לא נחשבים מספיק חשובים כדי להישמר בטוחים או להיקרא אנושיים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.