״חוק השקיפות״ הסיני מתעלה אף על זה הישראלי

(יוסי דהאן)

משטרים אוטוריטריים אלרגיים לקבוצות בחברה האזרחית, לכאלה שיש להן אג'נדה שונה מן הממשלה והמבקרות את מדיניותה. איילת שקד ונתניהו, הרודפים ארגוני זכויות אדם, לא לבד. בניגוד לטענה המופרכת ש"שחוק השקיפות" הישראלי דומה לחוק אמריקאי דומה, הוא בעצם בעל דמיון רב מאד לחוק שחוקקה רוסיה, שגם לה "חוק שקיפות" משלה, המטיל חובה על קבוצות המקבלות מימון מממשלות זרות להירשם כ"סוכנים זרים", כלומר כ"שתולים" או כפי שהשלטון הרוסי מכנה אותם "מרגלים".

חוקים כאלו חוקקו גם בהונגריה, מצרים, הודו ומדינות רבות אחרות הרודפות ארגוני זכויות אדם וקבוצות אופוזיציוניות המקדמות דמוקרטיה, ונושאים כחינוך, סביבה, פמיניזם ועוד. הדוגמה האחרונה לחקיקה כזו מגיעה מסין, שחוקקה חוק המטיל מגבלות על ארגונים זרים הפועלים במדינה. החוק מטיל על כ-7000 ארגונים חובה למצוא לעצמן ארגוני חסות סיניים ומחייב אותן להירשם במשטרה. למשטרה הוענקו גם סמכויות לערוך חיפושים במשרדיהם ובמסמכיהם של הארגונים הללו. השראה ליריב לוין ואיילת שקד לשיפור חוק "השקיפות" הישראלי.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.