״טרמבו״: סרט על סממנים של פאשיזם

(יוסי דהאן)

נכון שהסרט מבוסס על נוסחה מלודרמתית שנועדה לזכות באוסקר, וגם נכון שתפיסת ההסטוריה המנחה אותו היא הוליוודית, ובכל זאת לכו לצפות ב"טרמבו", הסרט על רדיפתו ומאבקו של התסריטאי דלטון טרמבו שנכלא יחד עם אחרים בתקופת המקרתיזם. סרט על ה"שתולים" שלהם, על פרנויה ורשימות שחורות של אנשים שחייהם נהרסו בעקבות מסעות צייד של פוליטיקאים, בעלי טורים, מפיקים, אמנים, ורוב דומם משותק ומוסת שצפה בכל זה מן הצד. סרט על "אם תרצו", "עד כאן", "זכות הציבור לדעת", בנימין נתניהו, מירי רגב, יריב לוין, יאיר לפיד, עופר שלח, עירית לינור, אברי גלעד, ירון דקל ואחרים. על מבחני נאמנות, חוקי הדחה, חוקי שקיפות, חופש המימון וסממנים נוספים של פשיזם הלבושים במחלצות של פטריוטיזם יהודי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ליכודניק

    בארה"ב באמת היו "שתולים". מרגלים סובייטיים גנבו בזמן קצר את תוכניות הגרעין מפרויקט מנהטן, ונטלו מארה"ב הגמוניה עולמית ממנה נהנתה כ-4 שנים
    https://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_spies

    מסע הציד אולי היה מוגזם, אבל היה לו בסיס מוצדק.