״מגה״: הקורבנות החדשים של רמי לוי?

(יוסי דהאן)

האם הייתם מספקים למי שהתעלל בקורבנותיו קורבנות חדשים?

זה מה שמתכוונים לעשות הנאמנים המנהלים את מכירת רשת "מגה". הנאמנים לוחצים ככל יכולתם על מנת שהרשת תימכר לרמי לוי ולא למתחרים האחרים במכרז. אם אכן יימכרו סניפי הרשת הנותרים לרמי לוי, עובדי מגה (הלכודים כבני ערובה לאחר קריסת הרשת בעקבות הניהול השערורייתי וריקון קופתה על ידי הבעלים הקודמים, ארגוני הקניות של הקיבוצים, שרגא בירן ודודי וייסמן) – יעברו לעבוד אצל מעסיק שהוא מן הגרועים במשק הישראלי. מדובר במעסיק שקשה למצוא חוקי עבודה שאותם הוא אינו מפר, אדם שעשק את שכר עובדיו, פיטר עובדות בהריון בניגוד לחוק, פגע בחופש ההתארגנות ובזכות השביתה שלהם ונקט כלפיהם באיומים ובאלימות (באופן פרדוקסלי, כותבת הכתבה, סבורה שהמכירה של הרשת לרמי לוי פועלת לטובת העובדים, כיוון שהוא הבטיח להפוך אותם לעובדי הרשת).

מסתבר שמושג הנאמנות המוצמד למפרקי רשת מגה לא כולל בתוכו את הנאמנות לדאוג לאינטרסים של העובדים. מלבד השיקול של פגיעה בזכויות עובדים, המכירה של הרשת לרמי לוי תייצר למעשה שוק קמעונאי הנשלט על ידי שני שחקנים מרכזיים, "שופרסל" ו"רמי לוי". כלומר, תשכחו אפילו ממראית עין של תחרות והוזלת יוקר המחיה. מחירו של העוף בשקל ינסוק לגבהים וכל מה שיוותר זה עובד בשקל.

הטרגדיה היא שהמתחרים של רמי לוי למכרז, החולקים עמו את אותו עולם ערכים, אינם טובים ממנו. כך השר לשעבר שלום שמחון, נציג תנועת המושבים במשך שנות דור, אופורטוניסט שלאורך שנות כהונתו בתפקידים ציבוריים דבק בו יותר מאבק של חשדות בשחיתות – מתכוון לקנות את הרשת תוך פירוקה לחתיכות, מה שכמובן יפגע בתנאי העובדים, בחופש ההתארגנות שלהם וביכולתם לשמור על ההסכם הקיבוצי. שמחון, איש עסקים חסר מעצורים ומתוחכם, גייס לצוותו את שלומי פריזט, לשעבר הכלכלן הראשי של רשות ההגבלים העסקיים ואת שרון קדמי, לשעבר מנכ"ל משרד התמ"ת ומי שעמד בראש הוועדה לבדיקת התחרותיות בשוק המזון, שותפים ביצירת רווח של מיליונים על גבן של קופאיות, נהגים, ומסדרי מדפים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ליכודניק

    אם כל כך טוב לעובדים במגה, שייכבדו, יתארגנו, ילכו לבנק, יקחו הלואה, ירכשו את מגה ויפעילו אותה כקואופרטיב. הנושים לא צריכים לממן להם את החביגה. הבעיה היא שהבעלים הקודמים, ואף אחד במשק, לא יכול לעגל ריבוע (כחול): לנהל רשת תחרותית עם עובדים מאוגדים.
    אגב, גם במו"מ עכשיו הם לא ממש קורבנות- כל מתמודד משקלל את יחסיו הצפויים עם הועד להצעה, כדי לא לקנות חתול בשק.