״תאוות בצע היא ההתחלה של כל דבר״

(יוסי דהאן)

"תאוות בצע היא ההתחלה של כל דבר". קטעים מראיון מעניין מאד בעיתון "דר שפיגל" עם הכלכלן הצ'כי Tomas Sedlacek, שהיה יועצו הכלכלי של נשיא צ'כיה וצלאב האבל, חבר המועצה המייעצת הכלכלית בצ'כיה ואסטרטג ראשי של הבנק הצ'כי SOB, שספרו "Economics of Good and Evil" הפך לרב מכר בגרמניה, הומחז בצ'כיה, תורגם לשפות אחרות ומעורר דיון ציבורי מעניין. על הקשר בין כלכלה ומוסר, על המשבר הכלכלי הנוכחי וכיצד כלכלה שרודפת רק אחר צמיחה תמיד תיקלע לחוב. בקיצור, לא עוד ראיון על הגברת תחרות, דה רגולציה וצמיחה, בדיוק ההפך.

"כלכלנים מודרניים מתנהגים באופן אבסורדי כמו הדמויות בספר של דגלאס אדמס, "המדריך לטרמפיסט לגלקסיה". מחשב העל מחשבה עמוקה אמור לענות שאלות יסוד על החיים, היקום ודברים אחרים. הוא מחשב ומחשב, ולבסוף הוא יורק את התשובה האולטימטיבית" מספר, 42"

"מספרים לכשעצמם הם חסרי משמעות. הנה דוגמה פשוטה. מה היה שיעור האינפלציה בגרמניה בפברואר בגרמניה? זה מוביל אותנו לשאלה הבאה: מה המשמעות של זה? זה טוב או רע? האמת תלויה בהקשר, שמעוצב על ידי גורמים כתרבות, מוסר ומאפיינים חברתיים אחרים וזה לא יכול להיות קשור לאיזושהי נוסחה שקשורה להיצע הכסף".

"אתיקה מהווה את לבה של הכלכלה, היא מובילה ישר לשאלה אודות הדרך הטובה והנכונה לחיות, זה המושג של אריסטו של אושר (יודאמוניה). עבורו מקסימיזציה של רווח ללא מקסימיזציה של הטוב היא חסרת משמעות. כלכלת שוק ללא מוסר היא מערכת של זומבים. הרובוט מתפקד באופן מושלם, אבל בסוף הוא מותיר אחריו נתיב הרס. אנחנו צריכים לחזור לשורשים ולדבר על נפשה של הכלכלה".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.