מאיפה הכסף?

(יוסי דהאן)

אתמול פרסמו "המחנה הציוני" ו"כולנו" את המצע החברתי והכלכלי שלהן. המשותף לתכניות שהציגו טרכנטנברג וכחלון, הוא המריחה וההתחמקות מהשאלה הקשה אודות מקורות המימון לתכניות החברתיות השונות אותן הם מבטיחים לקדם. בין היתר, שיפור מערכות החינוך והבריאות, הגדלת תקציבי הרווחה ויישום דו"ח אללוף. כשאתה שומע פוליטיקאי שטוען שהמימון לתכניותיון יגיע "מגידול בצמיחה", "העמקת הגבייה", "טיפול בהון השחור", "התייעלות" ו"רפורמות צרכניות", אתה יכול להיות בטוח שאין סיכוי שההבטחות שלו יתממשו.

אחת הסיבות המרכזיות להתחמקות וההתעלמות של המפלגות הללו מעניין מקור המימון, נובעת מחוסר הרצון שלהן לעסוק באחת משאלות הצדק החברתי המרכזיות והיא שאלת חלוקת נטל המס. הן חוששות להתעמת עם קבוצות אינטרס חזקות, שחלקן קשורות למפלגות אלו, וחוסר הרצון לעורר את כעסם של בעלי ההון ובוחרי העשירון העליון.

נטל המס הישיר בישראל הוא מן הנמוכים במדינות המערב. בעוד שהממשלה הפחיתה לאורך השנים את המסים הישירים ובראשם מס ההכנסה, היא העלתה מסים עקיפים ובראשם מס ערך מוסף . שיעור המס העקיף בישראל הוא מן הגבוהים במדינות המערב. מיסים עקיפים הם כידוע מיסים רגרסיביים המיטיבים עם העשירונים העליונים ופוגעים בחלשים. המדיניות הזו מגבירה את אי השוויון ופוגעת ביכולת של הממשלה לקדם מדיניות חברתית ולאזן את פירות מדיניות הצמיחה שמהם נהנים מעטים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.