7 הערות על נישואים להט״ביים

(פאדי ח׳ורי)

1. אכן, מוסד הנישואין הוא מוסד ארכאי, דכאני ופטריארכלי. הנה יצאתי ידי חובתי הרדיקלית.

2. יחד עם זאת, מוסד הנישואין נושא בחובו מלא הטבות, כי מה לעשות, המדינות החליטו לכרוך בין החותמת שהן נותנות למערכות יחסים לבין הטבות ממוניות ולא ממוניות.

3. כשלעצמה, הדרישה של להט״ב לשוויון במישור הזה (וכשאני אומר להט״ב, בואו נודה על האמת, אנחנו מתייחסים בעיקר לשתי אותיות מתוך הקשת) אמורה להיתפש כלגיטימית, וככזו ההיענות לדרישה הזו מצד המדינה היא בבחינת הישג.

4. זהו הישג חלקי, והשפעתו אינה מסתכמת במישורים המעשיים, אלא, ואולי באופן יותר משמעותי, במישור הסימבולי. המדינה כאן נאלצת להכיר בלגיטימיות של מיעוט אותו דיכאה באלימות גסה לא מזמן.

5. על פריבילגיות: ברור שרוב מי שייהנה מההכרה הזאת יהיו אלה שיכולים להרשות לעצמם להינשא. ״להרשות״ בהקשר הזה אינו במובן הכלכלי, כי כאמור, נישואים כרוכים בחיסכון כלכלי עבור בני הזוג. הכוונה היא למחירים חברתיים. במקומות רבים, האתגר העיקרי של להט״ב הוא סוגיית הנראות במרחב והביטחון האישי. כך שמי שכבר עבר את המשוכות האלה, הוא בהכרח יותר פריבילגית ממי שעדיין נאלצת להסתתר במחשכים. יש מקום לדבר על סדר העדיפויות בהקשר הזה, ולדרוש חלוקת משאבים יותר שוויונית בגיבוש המאבקים של הקהילה הלהט״בית. אך לדעתי, זה לא מוריד מהחשיבות של החלטה שמחייבת הכרה בנישואי להט״ב שיש בה פירוק חלקי של מוסכמות שמרניות ביחס אליו. יצוין באותו הקשר שההחלטה בארה״ב נוגעת בעיקר למדינות שבהן הומואים ולסביות הן פחות פריבילגיות – מדינות שמרניות שמסרבות להעניק זכויות באמצעות ההליך הדמוקרטי הרגיל. לא מדובר במסצ׳וסטס וניו יורק, ובאותן מדינות יש ערך רב בכפייה החוק(ת)ית הזו שהשלכותיה תתגלנה בעתיד היותר רחוק, כמו למשל בעניין בראון שביטל את הסגרגציה בין שחורים ללבנים, ותחולתו העיקרית נגעה למדינות הדרום. זה לא פתר הרבה מהבעיות של שחורים בארה״ב, ויש שיטענו שדווקא הרע במובן התפישתי, אבל אובייקטיבית: מצב השחורים בארה״ב של היום הוא יחסית יותר טוב ממצבם בתחילת המאה הקודמת.

6. בין זה לבין מיעוטים אחרים: אכן, אין לנקוט בגיי-לסבאין-וושינג. במיוחד בארה״ב, השחורים מתמודדים עם ממסד אלים ודכאני, ואין לשכוח זאת לרגע. קהילה להט״בית מוסרית אמורה לגלות סולידאריות לדיכויים נוספים, הגם שחלק ניכר מחבריה נמנים על קבוצות שחוות דיכויים כפולים ואף משולשים. זה מתחבר כמובן לנקודה למעלה ביחס לחלוקת משאבים יותר שוויונית.

7. טיב הביקורת הרדיקאלית:
א. ביקורת שמגיעה מכיוון של ״נישואין זה מוסד רע, לכן זה מאבק לא צודק וההישג הוא בעצם רגרסיה״. תחסכו ממני באבאשכם. זה כמו להגיד לנשים שבוחרות לעצמן חיים של נישואין וגידול ילדים על פני פיתוח קריירה שאינן פמיניסטיות ראויות ושהן מזיקות למאבק הפמיניסטי. בדומה לכך, זה כמו להגיד לפלסטינית אזרחית המדינה שנישאה לבן זוגה הפלסטיני תושב השטחים שהמאבק שלה לאיחוד משפחות אינו ראוי, כי מוסד הנישואין הוא ארכאי ופוגעני וראוי לבטל אותו. אם זה הפמיניזם שלכם וזה האקטיביזם שלכן, אז הוא ממני והלאה ולא בא לי לשחק.
ב. ביקורת שמגיעה מהכיוון של אותיות אחרות בקשת הלהט״בית היא בהחלט לגיטימית, רלבנטית וראויה לדיון שבעקבותיו יוסקו המסקנות ביחס למאבק הלהט״בי הכללי ואת מי הוא משרת. אכן, טרנסיות נתקלות באלימות, וזו סוגיה הרבה יותר דחופה מנישואין. אם ניתן לעצב מאבקים חופפים, מה טוב, ואם מקריבים את המאבק של הפריבילגיות פחות למען האינטרסים של הפריבילגים יותר, הבעיה מתעוררת. זה לא אומר שלא ניתן לשמוח מההישג, אלא להיות ביקורתיים כלפי המחירים שלו ביחס לקבוצות מדוכאות אחרות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.