המאבק בדוקטורטים מזויפים ברוסיה

(יוסי דהאן)

צריך לייבא את התוכנה הזו לארץ.

חבורה של מדענים ועיתונאים חוקרים ברוסיה פיתחה תוכנה המסוגלת לגלות העתקות בעבודות דוקטורט. הקבוצה המכונה Dissernet, חשפה למעלה מאלף עבודות דוקטורט מועתקות ברוסיה – עבודות שהגישו פוליטיקאים, שופטים, ראשי אוניברסיטאות, פקידי ציבור, אנשי משטרה ותובעים. במאמר המעניין הזה של Leon Neyfakh במגזין Slate הוא מתאר את התעשייה המשגשגת ביותר ברוסיה, תעשייה של זיוף עבודות דוקטורט. כך למשל, אחד מכל תשעה מחברי הפרלמנט הרוסי, השיג את תואר הדוקטור שלו באמצעות העתקה.

התוכנה של Dissernet סורקת את מאה אלף עבודות הדוקטורט שהוגשו בחמש עשרה שנים האחרונות וכשהיא מגלה כפילות היא מסמנת את העבודות; הרבה יותר פשוט מלהעתיק קטעים ולהעביר אותם למנוע החיפוש של גוגל על מנת למצוא כפילות.

למשל, חבר הפרלמנט הרוסי איגור איגושין זכה לתואר דוקטור בכלכלה בדרך הפשוטה הבאה: הוא העתיק את עבודת הדוקטורט של חוקר אחר, שכתב על תעשיית השוקולד ברוסיה. איגושין החליף את המילה "שוקולד" במילה "בשר" והגיש עבודת דוקטורט על תעשיית הבשר ברוסיה הכוללת את אותם גרפים ואותם מספרים.

על פי אחת ההערכות בין 20% ל-30% מעבודות הדוקטורט שהוגשו והוכרו במוסדות להשכלה גבוהה ברוסיה לא נכתבו על ידי מי שהגיש אותם. קיימת תעשייה, שוק שחור משגשג מאד, של יצירת עבודת דוקטורט. מחיר ממוצע של עבודה כזו בשוק הוא 3000 דולר. מה שמאפשר את השוק השחור הזה הוא השחיתות של הגופים האוניברסיטאיים המוסמכים לאשר את העבודות הללו.

מלבד ההטבות הכלכליות שהתואר מעניק, נשיאה בתואר דוקטור, אומרים אנשי Dissernet, הפכה לסמל סטטוס כמו שעון רולקס ומכונית יוקרתית. חבורת Dissernet נאבקת נגד מה שהיא מכנה קטסטרופת המוניטין והתמוטטות המריטוקרטיה ברוסיה. אבל מי שמגן על התעשייה הזו כבר מזמן אותם לחקירות.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.