אוכלוסייה מחוזקת במקום חיזוק אוכלוסייה מוחלשת

(יוסי לוס)

נילי אהרון כתבה אתמול מאמר חשוב נוסף בסדרה של מאמרים שכבר התפרסמו בהעוקץ על המדיניות שמעדיפה להביא אנשים מחוזקים לפריפריה המוחלשת כדי "לחזקה". מדיניות זו ממשיכה להיות מופעלת גם כאשר היא פוגעת ומחלישה את התושבים הקיימים המוחלשים ממילא.

אחד הדברים שהיו חסרים לי במאמר של אהרון ובמאמרים החשובים האחרים בנושא הוא הטענה שההיגיון של קובעי המדיניות של "חיזוק באמצעות אוכלוסייה מבחוץ" הוא היגיון של מנהלים שמצד אחד פועלים לפי מדדים סטטיסטיים, ומצד שני פועלים בתרבות חסרת סבלנות ואורך נשימה. חייבים להראות במהירות שהם עשו שינוי. הרבה יותר מהר למשוך אוכלוסייה מחוזקת שתשנה את המדדים הסטטיסטיים של המקום מאשר לחזק אוכלוסייה שבמשך עשרות שנים הוחלשה. כמו כן, קובעי המדיניות פועלים באותו אופן שבו הם פועלים בתחומים אחרים – לא לוקחים אחריות ומביאים קבלני משנה שיעשו את העבודה כי "הממשלה לא מסוגלת". כך, גם במקרה זה קובעי המדיניות מסרבים לקחת אחריות על עשרות שנים של החלשה, ובמקום זאת מעדיפים להעביר את האחריות לאחרים במחיר של הטבות ייחודיות.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.