אני מכיר מזרחי שעושה ולא מתבכיין

(יוסי לוס)

לעתים קרובות, בתגובה לביקורת על אי שוויון בין מזרחים לאשכנזים, בין ערבים ליהודים, בין גברים לנשים, בין שחורים ללבנים… יש מי (ולפעמים רבים מאד) שיטענו אבל אני מכיר מזרחים שלא מתבכיינים אלא עושים, ערבים שהצליחו, נשים בתפקידים בכירים…

אז תסתכלו על הוידיאו הזה ותחשבו איך הדברים שאתם רואים נראים מנקודת מבט של ציפור בודדת. מנקודת מבט רחבה יותר שמסתכלת על מבנים חברתיים ובוחנת את התנועה המשולבת של כל הפרטים רואים דברים שאי אפשר לראות מנקודת מבט אישית. וכך גם להיפך. מנקודת מבט אישית אפשר לראות את הסיפורים השונים והמגוונים של הפרטים אשר נעלמים כאשר מתבוננים במבט רחב על התנועה החברתית המשולבת של כל הפרטים. לכן, צריך להתייחס לנקודות המבט השונות כמשלימות ולא כמבטלות. העובדה שהמבנים החברתיים הם דכאניים ביחס למזרחים, ערבים, נשים… אינה אומרת שכל פרט ופרט חווה את המציאות הזו בדיוק באותו אופן.

 

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.