בית המשפט העליון בארה״ב החליט לטובת ארגוני העובדים

(יוסי דהאן)

למותו של שופט בית המשפט העליון אנתוני סקליה, ינוח בשלום על משכבו, הייתה תוצאה אחת טובה עבור ארגוני העובדים בארצות הברית: בית המשפט העליון האמריקאי החליט היום החלטה חשובה ביותר לטובתם. בית המשפט החליט שלא לשנות את ההסדר הקובע שעובדים שאינם חברים בארגון העובדים ימשיכו לשלם מה שמכונה שם Agency Fee ומה שמכונה כאן, דמי טיפול ארגוני מקצועי – לארגון העובדים המנהל משא ומתן קיבוצי על תנאי העבודה של כלל העובדים. העתירה הוגשה על ידי מורים במדינת קליפורניה, שאינם חברי ארגון המורים, שטענו כי הטלת חובת תשלום דמי הטיפול פוגעת בזכות לחופש הביטוי שלהם. פסיקה של בית המשפט העליון לטובת המורים הללו היתה פוגעת באופן קשה מאד בארגוני העובדים, פוגעת בהכנסותיהם ובמספר חבריהם. אחת ההצדקות לכפות על עובדים שאינם חברי הארגון לשלם את דמי הטיפול הללו היא שגם הם נהנים מפירות המשא ומתן הקיבוצי שמנהל ארגון העובדים לשיפור תנאי עבודתם ולכן עליהם לשלמם. אי תשלום משמעותו שהם "נוסעים חופשיים" הנהנים מפירות המשא ומתן אולם אינם נושאים בשום חובת תשלום, כאמור – ביטול ההסדר היה גורם לעזיבתם של עובדים רבים את ארגוני העובדים ומחלישם מאוד. שופטות ושופטי בית המשפט העליון התפצלו בדעותיהם: ארבעה שופטים תמכו בקבלת העתירה וארבעה שופטים התנגדו. השופט המנוח סקליה שהיה אחד השופטים השמרניים ביותר היה ודאי תומך בקבלת העתירה שכאמור, היתה מחלישה מאד את ארגוני העובדים.

 

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.