בית המשפט העליון בארה״ב החליט לטובת ארגוני העובדים

(יוסי דהאן)

למותו של שופט בית המשפט העליון אנתוני סקליה, ינוח בשלום על משכבו, הייתה תוצאה אחת טובה עבור ארגוני העובדים בארצות הברית: בית המשפט העליון האמריקאי החליט היום החלטה חשובה ביותר לטובתם. בית המשפט החליט שלא לשנות את ההסדר הקובע שעובדים שאינם חברים בארגון העובדים ימשיכו לשלם מה שמכונה שם Agency Fee ומה שמכונה כאן, דמי טיפול ארגוני מקצועי – לארגון העובדים המנהל משא ומתן קיבוצי על תנאי העבודה של כלל העובדים. העתירה הוגשה על ידי מורים במדינת קליפורניה, שאינם חברי ארגון המורים, שטענו כי הטלת חובת תשלום דמי הטיפול פוגעת בזכות לחופש הביטוי שלהם. פסיקה של בית המשפט העליון לטובת המורים הללו היתה פוגעת באופן קשה מאד בארגוני העובדים, פוגעת בהכנסותיהם ובמספר חבריהם. אחת ההצדקות לכפות על עובדים שאינם חברי הארגון לשלם את דמי הטיפול הללו היא שגם הם נהנים מפירות המשא ומתן הקיבוצי שמנהל ארגון העובדים לשיפור תנאי עבודתם ולכן עליהם לשלמם. אי תשלום משמעותו שהם "נוסעים חופשיים" הנהנים מפירות המשא ומתן אולם אינם נושאים בשום חובת תשלום, כאמור – ביטול ההסדר היה גורם לעזיבתם של עובדים רבים את ארגוני העובדים ומחלישם מאוד. שופטות ושופטי בית המשפט העליון התפצלו בדעותיהם: ארבעה שופטים תמכו בקבלת העתירה וארבעה שופטים התנגדו. השופט המנוח סקליה שהיה אחד השופטים השמרניים ביותר היה ודאי תומך בקבלת העתירה שכאמור, היתה מחלישה מאד את ארגוני העובדים.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.