האירוע המשמעותי ביותר בימים אלו מתרחש בדרום

(יוסי דהאן)

למרות הרושם שנוצר בתקשורת, האירוע המשמעותי ביותר המתרחש בימים אלו אינו פרשת סכסוך השוקולד במטוס, גם לא מיחזור הבקבוקים של שרה נתניהו וגם לא הקליפ החדש של בנט או בוז'י, אלא המחאה ההמונית של עובדי תרכובת ברום ועובדי ועובדות ים המלח על פיטוריהם המבישים, במסגרתם עובדים אלו – המועסקים במפעלים אלו עשרות שנים – מוצאים הודעות פיטורים שהודבקו בחשאי על דלתות בתיהם.

זו מחאה רחבה, מרשימה וסולידארית העוברת מעיר לעיר ומבעירה את הדרום. מחאה נגד המהלך הברוטלי והציני של תאגיד כימיקלים לישראל (כי"ל), שבעליו, נצר למשפחת עופר, העביר את מקום מושבו ללונדון, נוקט בפיטורים המוניים של עובדים על מנת לסחוט מן המדינה הטבות נוספות –  כאלה שהתאגיד, שבשורותיו עובדים בכירי אוצר וחברי כנסת לשעבר, הורגל לקבל במשך השנים במסגרת יחסיו האינטימיים עם השלטון. כדאי לציין שלא מדובר בתאגיד המפסיד כסף ולכן נוקט בפיטורי צמצום, אלא בתאגיד שבשנה שעברה רשם רווח נקי של 695 מיליון דולר והדירקטוריון שלו אישר חלוקת דיבידנד של 125 מיליון דולר לבעלי המניות!

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מתן

    אכן מחאה חשובה ומרשימה ביותר. מעניין לראות עד לאן ההסתדרות תקח את זה והאם תעמוד מאחורי הדרישות של העובדים עד הסוף או שבשלב כלשהו תכנס שוב לעמדת המתווך הניטרלי ותביא פשרה גרועה. וגם, אם תתגלה נטייה של הנהגת ההסתדרות ללכת לשם, האם יש לעובדים את הכוח והרצון להפעיל לחץ אמיתי נגד זה.