היחס בין חוב ממשלתי לצמיחה כלכלית

(יוסי דהאן)

ב"דה מרקר", תרגמו הבוקר על עמוד שלם את מאמרו של אנדרו רוס סורוקין מה"ניו יורק טיימס", הכולל ראיון ארוך עם הכלכלן קנת רוגוף מאוניברסיטת הארוורד, שזוכה לשבחים רבים מסורוקין, בין היתר על כך שחזה את משבר היורו ואת המשבר הנוכחי בסין. המסקנה של רוגוף ושל עמיתתו למחקר, כרמן ריינהרט, שחקרו משברים כלכליים, היא שכל המשברים נבעו מיותר מידי חוב.
מה שסורוקין אינו מזכיר במאמרו עתיר השבחים על מומחיותם של שני הכלכלנים הללו זה את מחקרם המאד בעייתי בלשון המעטה, על היחס בין חוב לצמיחה כלכלית.

המחקר של רוגוף וריינהרט שפורסם לראשונה ב-2010, קבע שצמיחת התמ"ג של מדינה מתחילה להאט כאשר יחס החוב הממשלתי לתמ"ג מגיע ל-90% לפחות. הממצא הזה צוטט על ידי פקידים רשמיים בארה"ב, באיחוד האירופי ובמקומות נוספים כהצדקה לפעולות שנועדו לצמצם גירעונות תקציביים ולהצדקת מדיניות של צנע כלכלי. הוא גם אומץ בחום על ידי חברי סנאט וקונגרס רפובליקניים. אבל חוקרים באוניברסיטת מסצ'וסטס שבחנו את המחקר של רוגוף וריינהרט מצאו שקצב הצמיחה הממוצע במדינות עם יחס חוב-תמ"ג של יותר מ-90% הוא 2.2% ולא מינוס 0.1% כפי שפורסם במחקר של ריינהרט ורוגוף.

על מחקרם של רוגוף וריינהרט כתבו מחברי המחקר, תומס הרנדון, מייקל אש ורוברט פלין: "שגיאות קידוד, בחירה סלקטיבית של נתונים זמינים והענקת משקל לא רגיל לסטטיסטיקה מקוצרת מובילות לטעויות רציניות שמציגות באופן לא מדויק את היחס בין חוב ציבורי לצמיחת תמ"ג ב-20 מדינות מפותחות בתקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה".

אין זה אומר שדבריו של רוגוף על סין הם חסרי טעם, אולם כאשר מהללים את רוגוף על מומחיותו המחקרית יוצאת הדופן בענייני חוב מן הראוי היה להזכיר את המחקר הבעייתי והמזיק הזה שלו ושל ריינהרט.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.