הצלת עמק הצבאים - חלקם של תושבי הקטמונים וארגונים חברתיים

(יוסי דהאן)

מוקדש לשלמה וזאנה, ממנהיגי מאבק פארק עמק הצבאים.

הבוקר אני קורא ידיעה של ניר חסון ב"הארץ", על פתיחתו של פארק עמק הצבאים לציבור. הפארק נמצא בשטח פתוח המתפרס על 250 דונם בין השכונות קטמונים, גבעת מרדכי והולילנד. כפי שכותב חסון, במקור הוחכר עמק הצבאים לקיבוצים מחוץ לירושלים, הרחוקים מאד משטח הפארק, שגידלו בו מטעי פירות. לפני כ-20 שנה חברו הקיבוצים לאיל הנדל"ן שרגא בירן, כשמטרתם קידום בניית שכנות מגורים במקום. מולם התייצבה קואליציה ייחודית של ארגונים חברתיים, ארגונים שהתנגדו למהלך זה וניהלו מאבק הירואי ארוך לטובת הפארק. בידיעה של חסון מוזכרת תרומתו הברוכה של ראש העיר ניר ברקת, אולם לא מוזכרים הארגונים החברתיים שללא מאבקם, במקום פארק הצבאים היינו חוזים בהרחבתה של שכונת הולילנד. אני מביא את דבריו של שלמה וזאנה בעניין שנכתבו לפני מספר ימים:

"משהו קטן בקצה המנהרה – תושבי ירושלים והבאים בשעריה, אשר פניהם לבקר בפארק עמק הצבאים, צריכים להודות למאבק של תנועת הקשת הדמוקרטית המזרחית שהחל בסוף שנות ה-90 נגד תוכניות הבינוי והפיתוח של האדמות החקלאיות על ידי הקיבוצים והצליח לבלום באמצעות הגרעין שפעל בשכונת הקטמונים את הניסיון של קיבוץ מעלה החמישה וקיבוץ קריית ענבים ליזום מהלך נדל"ני לשינוי ייעוד הקרקע למטרות בנייה בשטח החקלאי הצמוד לשכונה. למאבק זה חברו גופים ירוקים כמו אנונימוס, מגמה ירוקה, אדם טבע ודין והסינגור הקהילתי תוך שהם זוכים לתמיכת התושבים. בימים אלה עומד הפארק לפתוח את שעריו לציבור הרחב וזהו כמובן יום חג, אם כי מינורי, של המאבק לצדק חלוקתי. אך כדאי לשים לב, שברישום התודות על ספר דברי הימים של המקום ייפקד מקומה של הקשת ותרומתה המכרעת לריאה הירוקה והנושמת הזו בלב ירושלים. ואף על פי כן, תבוא הברכה לכל הפעילים שנשאו ונושאים על כתפיהם את המאבק הצודק מכל הזה למען רווחתם של האדם והאדמה בארץ הזאת".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.