כאב, דאגה, עצבות וכעס: כך נראים החיים בעוני

(יוסי לוס)

אגדה אורבנית נפוצה היא שהחיים בעוני הם חיים של אושר. אלה שחיים בעוני אינם מודאגים שיאבדו את נכסיהם כי ממילא אין להם כאלה, והם פשוט זורמים בשלווה מיום ליום. במקום לרדוף אחר צבירת עוד ועוד נכסים סרי טעם ומשמעות, הם פנויים לטפח את יחסיהם עם שכניהם הבטלנים החביבים ועם בני המשפחה כשכולם פשוט מתרוצצים בשמחה חסרת מטרה, ראשונית ואותנטית אחר פרפרים בשדה. נפשם חופשייה מהעיוותים של החיים המודרניים שכל כולם תשוקה צרכנית מיותרת שמכלה את החיים שהעשירים היו יכולים לחיות אילו היו רק לומדים מחוכמתם התמימה והמקסימה של העניים. העשירים המסכנים מוטרדים ללא הרף, כמאמר הפתגם "מרבה נכסים, מרבה דאגה".

בניגוד למיתוס רווח ורב השפעה זה, קרול גרהם – חוקרת עוני, אי שוויון ובריאות ציבורית – שעסקה במחקר של "המרדף אחר האושר",  כותבת על בסיס מחקר עדכני שנערך בארה"ב שכאב, דאגה, עצבות, וכעס מדווחים יותר על ידי בעלי שכר נמוך מאשר על ידי בעלי שכר גבוה. יחס הפוך מאפיין את התחושה של סיפוק מהחיים. גרהם ממשיכה את דרכו של אביה שבמאמר שפרסם ב-1974, הרבה לפני "כלכלה בגרוש" של ברברה ארנרייך, הראה שפרואנים עירוניים שחיים בעוני משלמים יותר מעשירים על חשמל ומים, עד כדי פי 15 ליחידת צריכה. ואף על פי כן, שירותי החשמל והמים שהחיים בעוני קיבלו היו פחות טובים.

מחקר אחר, מוסיפה גרהם, הראה שבעלי הכנסות נמוכות מקו העוני מדווחים שהם סובלים מכאב כרוני וממצוקה נפשית בשיעור כפול מזה של בעלי הכנסה שגבוהה מ-75 אלף דולר, ופי שלוש עד חמש מדווחים שהם סובלים מכאב קיצוני וממצוקה נפשית קיצונית. מחקר נוסף הראה שמצוקה של אימהות כתוצאה מאפלייה גורמת למשקל נמוך יותר של הילודים. ועוד ועוד ועוד…

היא מסכמת באמירה שמדיניות ממשלתית שתדאג לרמת חינוך נאותה, לביטוח בריאות ולעידוד חסכון יכולה לא רק לעזור לחיים בעוני לצאת מהעוני, אלא גם להקטין את המחיר שמשלמים על החיים בעוני. לא רק מחיר כלכלי, אלא גם מחיר נפשי, בריאותי וחברתי.

עוד על החיים בעוני

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.