למה גלגלצ כל כך הומוגנית?

(יוסי דהאן)

מיכה פרידמן עזב את גלי צה"ל לפני שנתיים. בראיון עיתונאי הוא טען שמי שסילק אותו, מפקד התחנה ירון דקל, הוא עסקן פוליטי. פרידמן טען שהוא סולק בגלל דעותיו השמאלניות וכי סילוקו גרם לצהלות במחנה הימין. היום במאמר ב"הארץ", מאמר מביך צריך לציין – כיוון שקשה למצוא הרבה דברים מביכים יותר ממישהו שמתאמץ מאד להיראות חד, מושחז, סאטירי ומצחיק, והתוצר הסופי הוא תערובת של בדיחות קרש, סטריאוטיפים גזעניים וטענות מופרכות – פרידמן מצטרף למבקרי מירי רגב, שמנהלת בימים אלו שיחות עם דקל על שינוי הפלייליסט של גלגלצ.

עבור פרידמן, שכאמור עד לא מזמן טען שהוא קורבן של רדיפה פוליטית, התחנה היא מופת של מצוינות תרבותית, ביטוי לטעם העילי הראוי של האליטות התרבותיות, פסגה של אסתטיות מוסיקלית. גלגלצ ועורכי הפלייליסט הם עבורו מוצרט לעומת מבקרי התחנה שהם סליירי, אהוב ההמונים הבורים בווינה. פרידמן יוצא בקריאה דרמטית לניצחון הצדק התרבותי על הצדק החלוקתי. אני לא יודע למה בדיוק פרידמן מתכוון בצדק תרבותי – אנשים כמוהו גורמים לי לכמעט בלתי אפשרי, לחוש אהדה כלפי מירי רגב.

בעבר, כחבר במליאת השידור, כיהנתי כיושב ראש ועדת גלי צה"ל של הרשות. בפגישות עם אבי בניהו, מפקד התחנה, ניסיתי לברר מדוע הפרופיל של מגישי ועורכי התחנה הוא כל כך הומוגני, אשכנזים מהמעמד הבינוני-גבוה. "חיילים שגרים באזור החיוג של נחל הירקון", כפי שאפיינה זאת אילנה דיין בוגרת התחנה. עברנו על רשימת המועמדים והמועמדות של אותה שנה ומצאנו שם אחד בלבד של מועמד מהפריפריה הגיאוגרפית, וכמעט שלא היו שמות של מועמדים מזרחים (על ערבים אין מה לדבר, וכן, גם אני שומע את שיבל כרמי מנסור הדרוזי משדר חדשות).

בניהו בכנותו, אמר לי שהוא מנסה לעצור את מגמת הנפוטיזם רבת השנים הפושה בתחנה, מציאות של שנים ארוכות שבה התחנה הפכה ליעד המועדף לשירות צבאי של בנות ובני האליטה החברתית והתקשורתית. היה לי ויכוח עם בניהו ועם האחראית על מיונים בתחנה על הקריטריונים לקבלה, שלדעתי הקשר ביניהם לבין היותך איש תקשורת ראוי, קלוש ביותר. האחראית נורא נעלבה מכך שאני מטיל ספק ביושרה שלה. הטיעונים שלי על חשיבות מאגר מועמדים מגוון לתקשורת דמוקרטית ופלורלסיטית, נשמעו להם כאיום על עצם קיומה של התחנה. עבור בכירי התחנה, אני נזכר באנשים כגידי אורשר ומולי שפירא, כל העניין נראה כ"התבכיינות" נוספת של מזרחי מקצועי המנסה לגנוב להם את המדינה. אבל אני מניח שכך נראה צדק תרבותי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.