מדינת ישראל אוהבת את האתיופים שקטים ושותקים

(שלומית איילין גורן)

לפני קצת יותר מחודש מדינת ישראל נחשפה לסרטון האימה בו רואים שוטר במשטרת ישראל מכה חייל ישראלי יוצא אתיופיה. אנחנו בקהילה געשנו ורעשנו. בינינו לבין עצמנו אנחנו שומעים ורואים את זה מסביבנו כל הזמן. את זה עצרו, לזה הרביצו, את ההוא כפתו. לא חדש.ההבדל היחיד בין מקרה האלימות של החייל הזה לבין יוצאי אתיופיה אחרים שנתקלים בידה הקשה של המשטרה, היא המצלמה. חשבנו לתומנו שהמצלמה עושה לנו את העבודה, חשבנו שרואים בבירור שהיה שימוש מופרז בכוח. חשבנו שהצילומים הללו יגרמו למשטרה לבדוק את עצמה, שהנושא הזה יעיר ויאיר את המדינה הקטנה שלנו, שנאבקת על יוקר המחיה אבל לא על אנשיה. אתמול הוכח לנו שלא רואים. הכוונה היא – שגם אם כן רואים, אז לא רואים. לא רואים אותנו! אנחנו סיפור טוב לפתוח מהדורה, אנחנו אייטם נהדר ל״חמש עם״, אנחנו שיחת מסדרון נהדרת בעבודה, אבל לא מעבר. 

בתחילה ביבי מיהר להצטלם עם החייל וברח לזירות אחרות. דנינו כבר חודש נמצא בעמדת מתרץ התירוצים, מסרב לקחת אחריות וחושב שאם הוא יציע לנו משרות אנחנו נפקיר את הערכים שלנו ונבוא להיות שכירים בארגון שמכה אותנו. שרים לא פצו פה, מובילי דעת קהל אחרים שתקו, כל אלה שניהלו שיח שלם סביב "האלימות" שהיתה בהפגנה הגדולה נעלמו ולידיעה המרעישה מאתמול: היועץ המשפטי לממשלה החליט לסגור את התיק נגד השוטר המכה.

לדעתי אפשר לסכם שחזרנו לנקודת המוצא. מדינת ישראל אוהבת אותנו שקטים ושותקים. עובדים בעבודות מזדמנות ושותקים. סובלים מגזענות ואפליה ושותקים. משרתים בצבא ושותקים. נמצאים בתחתית הסולם החברתי אבל שותקים. העיקר שותקים. ברור לכם שאי אפשר לשתוק לנצח? אז אני מקדימה תרופה למכה ומבקשת מכם: לכל הפחות, אל תתפלאו. אל תתפלאו על ההפגנה הבאה שבטוח תבוא, על האלימות שאולי תתפרץ, על הפערים שילכו ויגדלו, על ההשלכות הקשות של ההחלטות האלה על קהילה שלמה ועל המדינה שלנו. אל תתפלאו!

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.