משפחת עופר האוליגרכים חוקקו חוק לטובתם בפרלמנט

(יוסי דהאן)

אתמול פורסם בעקבות פניית העיתון "כלכליסט" לבית המשפט, שהמדינה ויתרה ליורשי סמי עופר על כמיליארד שקל. עיזבונו של אביהם ישלם לרשות המסים 107 אלף שקל בלבד, סכום מצחיק בהשוואה לדרישת המס המקורית שבה התבקשו לשלם 936 מיליון שקל. היום מגלה שאול אמסטרדמסקי ב"כלכליסט" שההנחה הנדיבה הזו בה זכו אייל ועידן עופר, בניו של סמי עופר, אינה מקרית, אלא תוצאה של עבודה מאומצת של פרקליט המשפחה. האוליגרכים פשוט באו לפרלמנט וחוקקו את החוק שאמור לחול עליהם.

"ב-29 ביולי 2008, בשעה 11:30 בבוקר, קרה דבר חריג בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת: אל חדר הדיונים נכנס פרקליט הצמרת עו"ד פיני רובין, ראש משרד גורניצקי ושות'. כמי שמייצג את האנשים העשירים בישראל – כמו שרי אריסון, בני שטיינמץ ויצחק תשובה – רובין הוא אורח נדיר בכנסת, ובוודאי בוועדת הקליטה…
רובין, שייצג אז בין השאר את סמי עופר, בא לשכנע את הוועדה שלא לגבות מס מנאמנות שאזרח ישראלי יצר בחו"ל, גם לאחר שהוא שב וקובע את מושבו בישראל. הוועדה השתכנעה. שנים ספורות אחר כך, אותו רובין – הפעם כמייצג עיזבונו של סמי עופר שנפטר ב-2011 – טען בפני רשות המסים שהעיזבון לא צריך לשלם מס, בדיוק בשל אותה תוספת לחוק שהוא עצמו יזם. המהלך הושלם".

מצחיק אותי שבדיונים על אי-שוויון ועוני, תמיד יש מישהו שטוען שהנתונים מוטים, כיוון שהם לא לוקחים בחשבון את העלמות המס שמבצעים אלה בתחתית סולם השכר וההכנסה ש"עובדים בשחור". הם לפחות עובדים.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.