פתחו את הארכיונים, עכשיו: דיווח מכנס על פרשת ילדי תימן

(ד״ר רפי שובלי)

בשבוע שעבר קיימנו ברחובות כנס שעסק בפרשת ילדי תימן. תחילתו של המהלך הנוכחי היתה לפני כחצי שנה באשקלון, שם התכנס פורום של נציגי משפחות הילדים החטופים, משפטנים, היסטוריונים, מנהיגי ציבור ורבנים מהשורה הראשונה של המנהיגות התימנית בארץ. בפורום נכחו כ-25 אנשים, ובתוכם נציגים משלושה דורות של המחאה בנושא. אנשי הפורום מייצגים סוגים שונים של ידע ומשאבים והכוונה היא לשלב אותם למאמץ משותף.

עד הקמת הפורום כללו פעולות המחאה במשך השנים הפגנות, מאבק ציבורי לגיוס דעת הקהל, פנייה לרשויות בדרישות שונות, מחקר וכתיבה היסטורית. כעת הוחלט להוסיף לכל המהלכים הללו גם צעדים משפטיים, שכמעט שלא נעשה בהם שימוש בעבר. בימים אלה מתנהלים כבר שני הליכים משפטיים פרטניים מול המדינה, בשם שתי משפחות, ואילו חברת הפורום עידית בן-שימול עושה סרט תיעודי על הפרשה. 

המטרות המיידיות של הפורום הן:

א. מאבק נגד ההחלטה להטיל חיסיון של 70 שנה על חומרי וועדת החקירה הממלכתית – חיסיון אשר אמור להסתיים, לפי תשובות מעודכנות שקיבלנו, בשנת 2071.

ב. ניהול הליכים משפטיים פרטניים עבור משפחות המעוניינות בכך, ללא תשלום.

ג. יצירת קשרים קרובים עם הציבור הגדול של המשפחות קורבנות הפרשה.

במסגרת זו התקיימו כבר שלושה מפגשים: באשקלון, באליכין והאחרון שבהם, בשבוע שעבר, ברחובות. אילנה עמרמי-ירימי הפיקה שם אירוע גדול, עם כ-400 משתתפים מכל הארץ, בהשתתפות חברי הכנסת צחי הנגבי, נורית קורן, שמלווה אותנו מראשיתו של המהלך הנוכחי, ונאוה בוקר, ששיתפה את הקהל בסיפור חטיפה שקרה במשפחתה. השר אופיר אקוניס התנצל על שלא יכול היה להגיע. יש להדגיש שכל חברי הכנסת תמכו במטרות הקמפיין.

האירוע עורר התלהבות רבה והגיעו אלינו גם משפחות מחוץ לאזור השפלה. שמענו שתי עדויות: עדותו המרגשת של אבי אבידן שהגיע ממעלות שבצפון הרחוק כשהוא יושב בכסא גלגלים, ועדותו של מנחם יצהרי מהוד השרון. כמו כן, ניתנו שלוש הרצאות: אילנה עמרמי-ירימי סקרה את ההיסטוריה של הפרשה והתמקדה בדרישה מהמערכת הפוליטית להסיר את החיסיון מעל חומרי החקירה לאלתר. עו"ד יוסי גמליאל סיפר את סיפור החטיפה של אחיו, ופירט את המהלכים המשפטיים הצפויים, ובראשם – עתירה לבג"ץ בדרישה להסיר את החיסיון. כמו בכנסים הקודמים, גם בכנס הזה הצטרפו משפחות רבות לעתירה לבג"ץ. בהרצאה שלי סקרתי את ההיסטוריה של המחאה, שהיא המחאה הארוכה ביותר בתולדות מדינת ישראל, כולל הצדדים האבסורדיים של התנהלות המדינה מול המשפחות, וסיכמתי את אסטרטגיות המאבק שנקטנו בהן עד כה.

בצד האמנותי השתתפו באירוע שתי להקות ילדים – "ילדי המורי" בפיוטים תימניים, ו"מלאכי שמים" בפיוטים ובשיר "סעידה", שהיה פסקול המאבק שלנו שנים רבות, יגאל מזרחי ולהקת "גולסה" ושוהם שימחי בשיר "כנפי נשרים"בלובי האולם התקיימה תערוכה היסטורית של מסמכים ותמונות.

מלאכי שמיים 1
להקת הילדים ״מלאכי שמים"

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אפרת שרעבי

  תודה לך רפי שובלי על כל מה שאתה עושה! חזק ואמץ! הלוואי שנראה כבר את האור!

 2. אילנה עמרמי ירימי

  הכנס הוא הראשון של קבוצת "וחטפתי אתכם על כנפי נשרים" קבוצה חדשה רחובותית הפתוחה לכולם. הכנס שהיה המוצלח ביותר בארץ ממשיך לפעול מול כל הגורמים באופן עצמאי לחלוטין ואינו המשך של כל פעילות שהיתה בעבר בקבוצות שונות…איננו פוסלים שיתוף פעולה עם כל גורם אחר שלא שייך לקבוצה.

 3. וזאן ישראל

  יש לנו אחות אשר קראו לה יעל אואזן שנחטפה בשנות ה- 50. אימא ז"ל קיבלה קצבת ילדים בעבורה עד גיל 18 לקראת גיל 17 נקראה לשרת בצה"ל. הוזהרתי ע"י אימא ז"ל לא להתחתן עם בחורה בעלת עיניים כחולות שמה חלילה תהיה זו אחותי. כלומר אין לנו ספק או יותר נכון מקוננת בנו התחושה שהאחות שלנו חייה וקיימת ומשהוא אחר גידל אותה. אולי גם היא מחפשת כרגע את שורשיה האמיתיים. אחותנו דומה מאוד לדליה מזור העיתונאית וגם הגיל מתאים. נודה לכם מאוד באם תסייעו בידנו לאתר אותה ולו רק שתדע שיש לה משפחה שאוהבת אותה למרות הניתוק הרב של עשרות שנים. ליצירת קשר פלאפון 054-5373334 ישראל. פקס' 076-5401122 מייל: israelvazan1@walla.com

 4. אילנה עמרמי ירימי

  שמחה שהכנס המוצלח ברחובות שהפקתי עם חבריי מ "וחטפתי אתכם על כנפי נשרים" , הוא הוא שהציף בכל הארץ את פרשת חטופי תימן ועדיין פועל במלוא המרץ מול כל הגורמים על מנת להסיר את החסינות. "לטרמפיסטים" על ההצלחה..טוב שהתעוררתם לאחר עשרות שנים. התאחדו ואל תחפשו אגו על חשבון המשפחות!!!

 5. אילנה עמרמי ירימי

  הכנס ברחובות הוא הראשון שהפקתי עם צוות "וחטפתי אתכם על כנפי נשרים" ויסלח לי החבר רפי שובלי, הכנס שהגיעו אליו יותר מ 400 איש, וחברי כנסת, צחי הנגבי, נאוה בוקר ונורית קורן לא קשור בכל צורה שהיא, לאספת חברים שהיתה באשקלון או במקומות אחרים. גם היום הצוות פועל באופן עצמאי ואין לנכס את הצלחתו האדירה של הכנס לאף גוף אחר. תודה.