רק 5% מהפלסטינים תומכים באינתיפאדה שלישית

(יוסי לוס)

מכון הסקרים הפלסטיני, “המרכז הפלסטיני לדעת קהל", פרסם אתמול את הסקר ה-196 שלו לציון 21 שנה לקיומו. הסקר מבוסס על דגימה אקראית של 1,000 פלסטינים בוגרים מהגדה המערבית כולל מזרח ירושלים ורצועת עזה.

ואלה הנתונים העיקריים:

21% מעריכים שהרצוג יהיה ראש ממשלתנו, 17% שנתניהו יהיה ו-15% שלבני תהיה. 47% לא ידעו מה לענות. על השאלה: "מי מהם מחויב לפתרון הקבוע והצודק של שתי מדינות?” 5% ענו שנתניהו, 14% לבני ו-15% הרצוג. 45% אמרו שאף אחד מהם ו-21% לא ידעו לענות. ובתשובה על השאלה, מה תעשה בחירתו מחדש של נתניהו לאמונתך באפשרות להשיג שלום? 48% אמרו שאמונתם בכך תיחלש ו-18% מהפלסטינים אמרו שאמונתם בכך תתחזק. 23% אמרו שלא תהיה לכך כל השפעה.

כמו כן, כ-60% הפלסטינים מתנגדים לפירוק הרשות הפלסטינית, שכן פירוקה יביא לאובדן המומנטום הבינלאומי וייצור וואקום שעשוי להביא לכאוס. המשכיותה, כך מקווים הפלסטינים, יסלול את הדרך להקמתה של מדינה עצמאית. אחוז דומה תומך בעצירת התיאום הבטחוני עם ישראל בגלל הסנקציות שהיא הטילה על הרשות הפלסטינית ובגלל צעדי העונשין החד צדדיים שלה. 73% סבורים שהתפקיד שארה"ב ממלאת בפתרון הסכסוך אינו מועיל, ו-46% תומכים בהקפאת הדיאלוג עם ארה"ב ו-33% מתנגדים להקפאה זו. כ-60% סבורים שעמדתו של מזכ"ל האו"ם ביחס לפלסטינים אינה אוהדת.

להערכת עורך הסקר, ד"ר נביל כוכאלי, הפלסטינים נחושים בדעתם לסיים את הכיבוש הישראלי ולהקים מדינה עד 2017, ולכן כ-56% תומכים בהבאה מחודשת של הצעת ההחלטה הערבית-פלסטינית למועצת הבטחון – אף שבפעם הקודמת היא לא זכתה לתמיכה מספקת. לנוכח הכישלון לאשר את הצעת ההחלטה, כמעט כל הפלסטינים סבורים שעל מחמוד עבאס לנקוט בפעולות פוליטיות ודיפלומטיות שונות. 22% סבורים שעליו לאמץ ברצינות את הדרך של התנגדות עממית, ורק 6% מהפלסטינים סבורים שעל עבאס לתמוך באינתיפאדה שלישית.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. סמולן

    מעניין שהסקר רואה מעבר לאינתיפדה שלישית כאפשרות מדינית הזמינה לעבאס. האם יתכן שהסוקרים תומכים ברעיון שאינתיפדות מגיעות מלמעלה?