רק 5% מהפלסטינים תומכים באינתיפאדה שלישית

(יוסי לוס)

מכון הסקרים הפלסטיני, “המרכז הפלסטיני לדעת קהל", פרסם אתמול את הסקר ה-196 שלו לציון 21 שנה לקיומו. הסקר מבוסס על דגימה אקראית של 1,000 פלסטינים בוגרים מהגדה המערבית כולל מזרח ירושלים ורצועת עזה.

ואלה הנתונים העיקריים:

21% מעריכים שהרצוג יהיה ראש ממשלתנו, 17% שנתניהו יהיה ו-15% שלבני תהיה. 47% לא ידעו מה לענות. על השאלה: "מי מהם מחויב לפתרון הקבוע והצודק של שתי מדינות?” 5% ענו שנתניהו, 14% לבני ו-15% הרצוג. 45% אמרו שאף אחד מהם ו-21% לא ידעו לענות. ובתשובה על השאלה, מה תעשה בחירתו מחדש של נתניהו לאמונתך באפשרות להשיג שלום? 48% אמרו שאמונתם בכך תיחלש ו-18% מהפלסטינים אמרו שאמונתם בכך תתחזק. 23% אמרו שלא תהיה לכך כל השפעה.

כמו כן, כ-60% הפלסטינים מתנגדים לפירוק הרשות הפלסטינית, שכן פירוקה יביא לאובדן המומנטום הבינלאומי וייצור וואקום שעשוי להביא לכאוס. המשכיותה, כך מקווים הפלסטינים, יסלול את הדרך להקמתה של מדינה עצמאית. אחוז דומה תומך בעצירת התיאום הבטחוני עם ישראל בגלל הסנקציות שהיא הטילה על הרשות הפלסטינית ובגלל צעדי העונשין החד צדדיים שלה. 73% סבורים שהתפקיד שארה"ב ממלאת בפתרון הסכסוך אינו מועיל, ו-46% תומכים בהקפאת הדיאלוג עם ארה"ב ו-33% מתנגדים להקפאה זו. כ-60% סבורים שעמדתו של מזכ"ל האו"ם ביחס לפלסטינים אינה אוהדת.

להערכת עורך הסקר, ד"ר נביל כוכאלי, הפלסטינים נחושים בדעתם לסיים את הכיבוש הישראלי ולהקים מדינה עד 2017, ולכן כ-56% תומכים בהבאה מחודשת של הצעת ההחלטה הערבית-פלסטינית למועצת הבטחון – אף שבפעם הקודמת היא לא זכתה לתמיכה מספקת. לנוכח הכישלון לאשר את הצעת ההחלטה, כמעט כל הפלסטינים סבורים שעל מחמוד עבאס לנקוט בפעולות פוליטיות ודיפלומטיות שונות. 22% סבורים שעליו לאמץ ברצינות את הדרך של התנגדות עממית, ורק 6% מהפלסטינים סבורים שעל עבאס לתמוך באינתיפאדה שלישית.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. סמולן

    מעניין שהסקר רואה מעבר לאינתיפדה שלישית כאפשרות מדינית הזמינה לעבאס. האם יתכן שהסוקרים תומכים ברעיון שאינתיפדות מגיעות מלמעלה?